W Polsce skoki narciarskie zostały spopularyzowane, dzięki fenomenalnym wynikom Adama Małysza, który na początku XXI wieku odnosił największe sukcesy. Obecnie w sezonie zimowym dyscyplina ta zagościła na stałe, w prawie każdym domostwie. Możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, iż jest to nasz sport narodowy. W ostatnich latach po odejściu Małysza na zasłużoną emeryturę, to Kamil Stoch przejął pałeczkę i dostarcza polskim kibicom dużo pozytywnych emocji. Wielu młodzieńców patrzy teraz na kapitalne wyczyny naszych skoczków i widzi w nich inspiracje. Kto wie, może za kilkanaście lat to właśnie Polska będzie uznawana za potęgę numer jeden w tej dyscyplinie, a z pewnością potencjału naszym sportowcom nie można odmówić. Wzrastającą popularność skoków narciarskich dostrzegli również legalni bukmacherzy, którzy znacząco poszerzyli swoje oferty. W tym momencie ta konkurencja sportowa jest już dostępna u praktycznie każdego buka, a wiele kombinacji na postawienie zakładu umożliwia typerom, stworzenie unikalnego kuponu. Co należy wiedzieć, przed rozpoczęciem obstawiania skoków narciarskich? Co możemy postawić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Jakie zakłady dostępne są u bukmacherów?
Zwycięzca zawodów
Zdecydowanie najbardziej podstawowym zakładem w tej dyscyplinie jest obstawianie zwycięzcy zawodów. Polega ono na wytypowaniu skoczka, który wygra daną rywalizację. Brzmi prosto? Niestety w rzeczywistości jest to bardzo trudne, aby nasz typ na takie zdarzenie był trafiony. Wariacja w tym przypadku jest bardzo duża i początkującym graczom odradzamy granie tego typu kuponów. Zakłady te często wyglądają bardzo kusząco, ze względu na wysokie kursy, na poszczególnych skoczków. W praktyce jest to jednak wróżenie z fusów i ta forma zakładów skierowana jedynie do ekspertów, którzy mają solidną bazę wiedzy i informacji na temat tej dyscypliny. Bukmacherzy często też wychodzą z otwartymi ramionami do graczy, dołączając do tej oferty więcej możliwości na przykład: Kamil Stoch ukończy zawody w Top 3. Tego typu zakład jest już znacznie bardziej prawdopodobny i nasze szanse na wygraną się zwiększają.
Pojedynek skoczków
Tutaj cała rozgrywka odbywa się pomiędzy dwoma zawodnikami. Skaczą oni w parach, bezpośrednio rywalizując między sobą. Pojedynek ten odbywa się w systemie KO, czyli przegrany odpada. Jest to oczywiście lekkie uproszczenie zasad, gdyż w rzeczywistości znajduje się miejsce w drugiej serii, dla tak zwanych “szczęśliwych przegranych” – skoczkowie, którzy nie poradzili sobie w swoich parach, jednak dzięki dobrym wynikom zakwalifikowali się do dalszej części konkursu. Te zakłady są już zdecydowanie bardziej przyjazne dla osób, które stawiają dopiero swoje pierwsze kroki w świecie bukmacherki. Z niewielką dawką wiedzy możemy osiągnąć tutaj znakomite wyniki, a dla osób doświadczonych taka forma zawodów, to prawdziwe “sianokosy”.
Nowy rekord skoczni
Skoki narciarskie są dyscypliną, w której bardzo często padają nowe rekordy. Jest to spowodowane szybką ewolucją tej dyscypliny, nowszym bardziej wydajnym sprzętem oraz efektywniejszym treningiem skoczków. Wszystkie skocznie posiadają swojego rekordzistę, więc w sezonie mamy multum okazji na wniesienie tego typu zakładu. Przed postawieniem na takie zdarzenie, warto sprawdzić warunki pogodowe, które w dużym stopniu determinują wyniki sportowców. Oczywiste jest, iż mając wiatr pod narty, są oni w stanie poszybować wyżej i dalej. Najciekawsze pod tym względem są zawody na skoczniach “mamucich”, gdzie prawdopodobieństwo pobicia rekordu skoczni jest największe, a same skoki są bardzo satysfakcjonujące do oglądania, dla przeciętnego widza.
Klasyfikacja generalna
U bukmacherów możemy odnaleźć również zakłady na finalne lokaty danych zawodników, w jakichś zmaganiach. Polegają one na wskazaniu miejsca skoczka po określonej liczbie konkursów. Wszystkie pojedyncze zawody i wyniki poszczególnych sportowców są sumowane i na tej podstawie powstaje klasyfikacja generalna. Ten rodzaj zakładów możemy zaobserwować podczas: Pucharu Świata, Turnieju Czterech Skoczni lub też Raw Air. Bardzo często bukmacherzy udostępniają graczom możliwość obstawiania tych zdarzeń z dużym wyprzedzeniem. Jeśli mamy więc odpowiednią ilość wiedzy oraz troszkę szczęścia, możemy znaleźć nieoszlifowany diament, który przyniesie nam ogromny zysk. Warto pamiętać, że kursy na underdogów są najwyższe zawsze na początku, więc warto to wykorzystać.
Gdzie obstawiać skoki narciarskie?
Skoki narciarskie możemy obstawiać u praktycznie wszystkich polskich legalnych bukmacherów. Przy wyborze naszego dostawcy zakładów sportowych, powinniśmy kierować się ilością wydarzeń, którą dany podmiot ma w swojej ofercie. Aby ułatwić poszukiwania, przygotowaliśmy miniranking najlepszych buków z bogatym asortymentem na skoki narciarskie.
- ForBET – idealne miejsce dla fanów sportów zimowych
Jest to jeden z największych potentatów na rynku zakładów bukmacherskich. W jego ofercie nie mogło zabraknąć również skoków narciarskich. Wydarzenia te są łatwe do znalezienia, a ilość kombinacji i możliwości, może przytłoczyć nawet doświadczonych typerów. Jeśli nie mamy konta u tego buka, to świetnie się składa, gdyż posiada on lukratywny bonus powitalny dla nowych graczy. Wszystkie informacje na ten temat znajdziecie w odpowiednim dziale na naszej stronie.
- Fortuna – więcej niż bukmacher
Fortuna jest oficjalnym sponsorem Polskiego Związku Narciarskiego, więc nasze oczekiwania były w tym przypadku ogromne. Oczywiście bukmacher ten nas nie zawiódł i stanął na wysokości zadania. Duże kursy, wiele rynków i tysiące możliwości postawienia kuponu, to jedynie garstka atutów tego buka. Fortuna posiada również okazały bonus powitalny, który zdecydowanie ułatwi nam postawienie pierwszych kroków w nowym świecie hazardu.
- STS – nasza krajowa potęga
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć bukmachera STS, który pojawia się w większości tego typu rankingów. Serca graczy podbił swoją bogatą i nietuzinkową ofertą. Pod tym względem ciężko mu cokolwiek zarzucić, jest ona niemal perfekcyjna. Wydarzenia pojawiają się tutaj z dużym wyprzedzeniem, w tym nawet podrzędne turnieje. Jak każdy czołowy bukmacher STS ma też promocję dla nowych użytkowników, obejmującą uwielbiany przez graczy bonus bez depozytu.
Jak obstawiać skoki narciarskie – Miniporadnik
W tym segmencie naszego artykułu postaramy się pomóc osobom początkującym i wskazać im drogę, jaką powinni się kierować podczas obstawiania skoków narciarskich. Są to jedynie podstawowe informacje, które powinny zachęcić każdego z osobna do researchu na własną rękę. To właśnie ciągły rozwój i zdobywanie nowych, przydatnych informacji, może nam zapewnić sukces w bukmacherce.
Skocznia – najważniejszy obiekt
Każdy zawodnik ma inne preferencje, co do skoczni. Niektórzy specjalizują się w rywalizacji tylko i wyłącznie na obiektach mamucich (Martin Koch – najbardziej znany przykład), inni bardziej komfortowo czują się na małych obiektach. Rozmiar skoczni określa się, jako HS, natomiast punkt konstrukcyjny sygnuje się literą K. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wielkości tych budowli dla rywalizacji seniorów:
- skocznia normalna HS (85 – 109 m)
- skocznia duża HS (110 – 185 m)
- skocznia mamucia HS (powyżej 185 m)
Przed obstawieniem naszego kuponu u bukmachera, zawsze warto sprawdzić, jak dany zawodnik spisuje się na wybranym obiekcie. Należy przejrzeć jego historię skoków i na tej podstawie wyciągnąć wnioski. Oczywiście na występ konkretnego dnia wpływa wiele czynników, których nie możemy przewidzieć. Jednak jeśli poważnie podchodzimy do bukmacherki, powinniśmy dodać do naszego portfolio typerskiego analizę skoczni i wyników poszczególnych zawodników w poprzednich latach.
Pogoda – jej wpływ na skoki narciarskie
Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważny czynnik w tej dyscyplinie stanowi pogoda. To ona determinuje długość lotów skoczków, a także umożliwia im bezpieczne lądowanie. Niestety nie jest ona jednakowa dla wszystkich, kierunek wiatru często zmienia kierunek i swoją siłę, co sprawia wiele problemów przy punktacji danego skoku. W tym momencie najnowsza technologia czuwa nad obiektywizmem w tej kwestii. Maszyna odczytuje pomiary wiatru i zależnie od nich, dodaje lub odejmuje zawodnikowi punkty, co sprawia, iż każdy ma równe szanse na zwycięstwo. Dobry typer powinien znać skoczków i ich preferencje, co do warunków pogodowych. Niektórzy z nich bardzo dobrze sobie radzą, mając wiatr z przodu, inni natomiast skaczą wtedy poniżej swoich możliwości. Wszystko jest kwestią indywidualną, kluczem do sukcesu jest dokładna analiza stylu danych sportowców i śledzenie prognoz pogodowych.
Forma zawodników
Każdy zawodnik chce trafić ze swoją szczytową formą na najważniejsze konkursy w danym roku. Chcąc oszacować dyspozycję uczestników przed sezonem zimowym, nie warto podpierać się konkursami z okresu letniego. Te zawody często są traktowane przez skoczków, jako zwykły trening i nie warto przywiązywać się do tych wyników. Trzeba mieć na uwadze, iż żaden zawodnik nie jest robotem i każdemu zdarzają się wahania formy. Cała zabawa polega na wyłapaniu, kiedy dany sportowiec faktycznie złapie wiatr w żagle i wygra serię konkursów. Dobry typer powinien umieć odróżnić pojedyncze niepowodzenie skoczka, od jego słabego przygotowania.
Sprzęt
Od wielu lat możemy zaobserwować bardzo duży postęp, jeśli chodzi o akcesoria skoczków. Obecnie mają oni w swoich kombinezonach i nartach zaimplementowane najnowsze technologie, które ułatwiają im oddawanie długich i widowiskowych skoków. Co roku przepisy dotyczące sprzętu zawodników się zmieniają, więc typerzy powinni zwrócić uwagę, czy dany uczestnik czuje się komfortowo w swoim wyposażeniu.
Rodzaje zawodów w skokach narciarskich
Puchar Świata – jest to cykl zawodów, rozgrywanych corocznie od listopada do marca. Odbywa się głównie w Europie, z pojedynczymi konkursami w Kraju Kwitnącej Wiśni. Konkursy rozgrywane są na różnych skoczniach, a zwycięzca klasyfikacji końcowej otrzymuje Kryształową Kulę.
Raw Air – są to cykliczne zawody, odbywające się w drugiej połowie marca w Norwegii. Zwycięzcę wyłania się na podstawie czterech konkursów w różnych miastach. Główną nagrodą jest czarna patera o średnicy około 100 cm. Przyznawane są również premie pieniężne i inne upominki rzeczowe. Łączna pula nagród w tym turnieju oscyluje w okolicach 500 tysięcy euro, więc jest o co walczyć.
Turniej Czterech Skoczni – Coroczne zawody wchodzące w skład Pucharu Świata. Składają się z czterech konkursów, organizowanych w Niemczech i Austrii. Jest to zdecydowanie najbardziej prestiżowy turniej w sezonie skoków narciarskich i swoją rangą dorównuje igrzyskom olimpijskim.
Zimowe igrzyska olimpijskie – są to zawody odbywające się cyklicznie, co cztery lata. Uczestnicy rywalizują tutaj w dwóch konkursach indywidualnych, na małej i dużej skoczni. Podczas tej imprezy odbywa się również konkurs drużynowy na dużej skoczni. Zdobycie medalu olimpijskiego jest dla wielu sportowców największym marzeniem, więc zawsze oglądając rywalizację w ramach tego turnieju, możemy liczyć na wielkie emocje i doskonałe skoki. Najbliższe ZIO odbędą się od 4 do 20 lutego 2022 roku w Pekinie i jest to doskonała szansa dla typerów, aby sprawdzić swoją wiedzę w praktyce.
Mistrzostwa świata w lotach – zawody te odbywają się, co dwa lata na obiektach mamucich. Są one doskonałą reklamą skoków narciarskich, dzięki długim i pięknym lotom poszczególnych zawodników. Przy obstawianiu tej imprezy powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na aktualną formę danego zawodnika, ale również na jego predyspozycje do skakania na tak ogromnych skoczniach. Bardzo ważnym aspektem jest tutaj żelazna psychika, gdyż ponad 200 – metrowe loty wymagają ogromnego skupienia i przede wszystkim odwagi.
Letnie Grand Prix – Jest to coroczny cykl konkursów, odbywający się w sezonie letnim. Zdecydowanie tę imprezę możemy uznać, za najmniej prestiżową w naszym zestawieniu. Zawodnicy traktują ją, jako rozruch przed zawodami zimowymi.
Jak przyznawane są noty za skok?
Każde zawody wygrywa uczestnik, który uzyska najwyższą łączną notę. Najczęściej składa się ona z dwóch skoków danego zawodnika (pierwsza i druga seria). Poniżej rozbijamy punktację konkursową na czynniki pierwsze i dokładnie objaśniamy, na jakich zasadach przyznawane są obecnie punkty, podczas zawodów w skokach narciarskich.
Punkty za styl – pięciu arbitrów przyznaje od 0 do 20 punktów za aspekt estetyczny skoku, a dwie skrajne oceny zostają odrzucone.
Punkty za długość skoku – po osiągnięciu punktu konstrukcyjnego na danej skoczni, zawodnik otrzymuje 60 oczek. Za każdy metr bliżej lub dalej od tego miejsca, są przyznawane lub odejmowane punkty. Im dłuższy skok zostanie oddany, tym większą notę otrzyma uczestnik.
Punkty dodatkowe – są one zależne od kierunku wiatru i zmiany długości najazdu.
Punktacja w Pucharze Świata
Każdy z konkursów Pucharu Świata ma identyczną i łatwą do zrozumienia punktację. Wszystkie pojedyncze zawody poprzedza seria kwalifikacyjna, gdzie wyłania się 50 najlepszych skoczków, którzy staną do rywalizacji w pierwszej serii. Po jej zakończeniu odpada kolejna dwudziestka zawodników, a reszta walczy o zwycięstwo w serii finałowej.
Poniżej przedstawiamy punktację, jaka stosowana jest w Pucharze Świata.
- 1 miejsce – 100 punktów
- 2 miejsce – 80 punktów
- 3 miejsce – 60 punktów
- 4 miejsce – 50 punktów
- 5 miejsce – 45 punktów
Wszyscy zawodnicy, którzy dostaną się do drugiej serii konkursu w Pucharze Świata, otrzymają odpowiednią ilość oczek. Za ostatnie 30 miejsce przysługuje jeden punkt.
W końcowej klasyfikacji generalnej zwycięża zawodnik, który zdobył największą ilość punktów we wszystkich konkursach. Jak wyżej wspominaliśmy, jest on nagradzany elitarną nagrodą – Kryształową Kulą.
Gdzie oglądać skoki narciarskie?
Dobrą wiadomością jest, iż znaczną część zawodów obejrzymy w telewizji polskiej. Tvp posiada prawa do konkursów Pucharu Świata w Wiśle i Zakopanem, Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie oraz Mistrzostw Świata w lotach w Vikersund. Te wydarzenia możemy śledzić również w aplikacji mobilnej TVP Stream, która jest zupełnie darmowa.
Reszta konkursów będzie dostępna na kanale Eurosport oraz TVN, gdzie znajdziemy wszystkie pozostałe konkursy Pucharu Świata. Możemy również skorzystać z platformy streamingowej – Eurosport Player.
Lista bukmacherów z zakładami na skoki narciarskie:
FAQ – Typowanie skoków narciarskich
W jakich okresach rozgrywane są zawody?
Najbardziej prestiżowe konkursy zimowe startują pod koniec listopada i kończą się w drugiej połowie marca. Fani skoków narciarskich mogą również obstawiać letnie Grand Prix odbywające się w sezonie letnio - jesiennym.
Kiedy zaczynają się następne Zimowe Igrzyska Olimpijskie?
Najbliższe ZIO odbędą się od 4 do 20 lutego 2022 roku w Pekinie. Większość transmisji będzie dostępna w telewizji publicznej, a miłośnicy typowania będą mogli sprawdzić swoją wiedzę u bukmacherów.
Jak zwiększyć swoją skuteczność podczas typowania skoków narciarskich?
Jest to bardzo kompleksowe pytanie i nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Jednak zawsze warto analizować historię skoków danych zawodników i zwracać uwagę na takie detale jak: prognoza pogody, wielkość skoczni, forma sportowców.