Premier League jest obecnie najbardziej znaną i prestiżową ligą na świecie. Losy drużyn uczestniczących w tych rozgrywkach śledzą fani z różnych kontynentów, a łączy ich miłość do ukochanego klubu. Sport na wyspach jest czymś więcej niż tylko rozrywką, a piłka nożna ma tam świetny wydźwięk. W dzień meczowy na ulicach miast gospodarzy można dostrzec tłumy ludzi ubranych w szaliki i inne akcesoria, gotowych dopingować swoją ulubioną ekipę. Tak wielkie zaangażowanie kibiców wpływa na rozwój ligi, która stała się zdecydowanie najbogatsza, a prawa telewizyjne do transmisji spotkań na żywo, kosztują krocie. Dzięki temu miłośnicy tego sportu mogą oglądać dane wydarzenia na wspaniałych, nowoczesnych stadionach, a kluby piłkarskie mogą pozwolić sobie na pozyskiwanie topowych zawodników, cały czas zwiększając poziom tych zmagań. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób Premier League stało się światową potęgą, zagłębimy się w historię tej ligi oraz przedstawimy ciekawostki, o których z pewnością nie słyszałeś.
Powstanie Premier League i system rozgrywek
Została ona powołana do życia 20 lutego 1992 roku i od tamtego momentu, jest to najwyższa w hierarchii liga piłki nożnej w Anglii. Sezon tutaj trwa od sierpnia, aż do maja z krótkimi przerwami. Obecnie w ramach rozgrywek Premier League rywalizuje między sobą 20 drużyn z Anglii oraz Walii. Każdy z zespołów rozgrywa tutaj 38 spotkań w danym sezonie (po dwa w każdej parze, jeden u siebie i jeden na wyjeździe), co daje łącznie 380 meczów. Do 2016 roku liga ta posiadała tytularnego sponsora i tym sposobem na przestrzeni lat nazwa ligi ulegała zmianie:
- 1993r – 2001r – FA Carling Premiership
- 2001r – 2004r – Barclaycard Premiership
- 2004r – 2007r – Barclays Premiership
- 2007r – 2016r – Barclays Premier League
Kluby w Premier League klasyfikowane są za pomocą tabeli na podstawie zgromadzonych punktów. Za zwycięstwo w danym meczu przyznawane są 3 punkty, remis oznacza ich podział (1 punkt dla każdej drużyny), natomiast przegrany wraca do domu bez niczego. Na koniec sezonu podlicza się wszystkie zgromadzone punkty i drużyna z ich największą ilością, zostaje mistrzem ligi.
Najwięcej tytułów w historii Premier League zgromadził Manchester United (13), po 5 mają na swoim koncie drużyny Manchesteru City i Chelsea Londyn.
Rekordziści Premier League
Najlepsi strzelcy:
- Alan Shearer – 260 goli dla dwóch klubów
- Wayne Rooney – 208 goli dla dwóch klubów
- Andrew Cole – 187 goli dla sześciu klubów
Najwięcej asyst:
- Ryan Giggs – 160 asyst dla Manchesteru United
- Cesc Fabregas – 111 asyst dla dwóch klubów
- Wayne Rooney – 103 asysty dla dwóch klubów
Najwięcej czystych kont (bez wpuszczonej bramki):
- Petr Cech – 202 czystych kont dla dwóch klubów
- David James – 169 czystych kont dla sześciu klubów
- Mark Schwarzer – 151 czystych kont dla czterech klubów
Najwięcej występów:
- Gareth Barry – 653 występów 1998-2018 (lata gry)
- Ryan Giggs – 632 występów 1992-2014
- Frank Lampard – 609 występów 1996-2015
Ciekawostki o Premier League
- Premier League transmitowana jest w ponad 200 różnych państwach.
- Puchar dla najlepszej drużyny w danym sezonie ligowym waży blisko 10 kg.
- Od 2001 roku na boiskach używa się jedynie piłek firmy Nike.
- Marcus Bent zagrał w aż ośmiu różnych klubach w Premier League.
- Najdłuższa seria zwycięstw należy do Manchesteru City. Od 26 sierpnia do 27 grudnia 2017 roku wygrali oni 18 spotkań.
- Premier League jest najczęściej oglądaną ligą piłkarską na świecie.
- Od 2016 Premier League nie posiada sponsora.
- Sir Alex Ferguson triumfował w lidze z Manchesterem United, aż 13 razy.
Polacy w Premier League
W topowej lidze angielskiej możemy znaleźć również Polaków, którzy wyjeżdżają na wyspy, aby rozwijać swoją karierę. Nie są to pojedyncze wyjątki, a największe kluby Premier League, coraz chętniej zgłaszają się po naszych reprezentantów, znając ich wartość.
Najlepsi polscy zawodnicy w Premier league:
- Jakub Moder (Brighton & Hove Albion F.C.) – Kuba Moder jeszcze do niedawna grał w Lechu Poznań, gdzie zaliczył znakomity sezon 2019/2020, co dało mu przepustkę do reprezentacji narodowej i transferu za granicę. Początkowo po przybyciu do Anglii, był jedynie rezerwowym, kolejne mecze oglądane z ławki, nie napawały optymizmem, jednak Moder pokazał swój niezłomny charakter i ciężką pracą wbił się do podstawowej jedenastki. Obecnie trudno sobie wyobrazić skład Brighton, bez Polaka od pierwszej minuty. Ma on zaledwie 22 lata, co pozwala nam sądzić, iż będziemy mieli w naszej kadrze narodowej solidnego zawodnika na długie lata.
- Jan Bednarek (Southampton F.C.) – W drużynie Southampton występuje już od kilku sezonów. Po jego grze widać, iż nabył potrzebnego doświadczenia na swojej pozycji i dzięki fenomenalnym warunkom fizycznym, jest on z pewnością jednym z najlepszych polskich środkowych obrońców.
- Łukasz Fabiański ( West Ham United F.C.) – tego Pana zdecydowanie nie trzeba, nikomu przedstawiać. Przez lata rywalizował z Wojciechem Szczęsnym o koszulkę z numerem 1 w naszej kadrze narodowej. Pomimo tego, iż ostatnio podjął decyzję o zakończeniu kariery reprezentacyjnej, w piłce klubowej nadal radzi sobie znakomicie. W tym momencie West Ham postrzegany jest jako jeden z czołowych klubów Premier League, a sam Łukasz jest podstawowym wyborem trenera Davida Moyesa
- Mateusz Klich (Leeds United F.C.) – Pod wodzą Marcelo Bielsy w Leeds Klich wzniósł swoją grę na zupełnie inny poziom. Stał się on podstawowym zawodnikiem, od którego trener zaczyna układankę. W reprezentacji również znalazł on wspólny język na boisku z innymi kadrowiczami. Jeśli chcielibyśmy scharakteryzować Mateusza jednym słowem, zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po wyraz ambicja. Jest to zawodnik zawsze ciężko pracujący oraz dający z siebie 110 % w każdym spotkaniu.
Dlaczego warto śledzić zmagania w Premier League?
Obecny sezon w Anglii jest niezwykle ciekawy, gdyż nie ma zdecydowanego faworyta. Na półmetku sezonu w czołówce tabeli jest bardzo ciasno, a to zapowiada nam ogromne emocje, aż do ostatniej kolejki. Obstawianie Premier League zawsze jest fascynujące i budzi wiele emocji.