Ustawa hazardowa – podstawowe informacje
Możliwości gry u bukmachera poprzez obstawianie zakładów sportowych reguluje akt prawny o nazwie Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Zakłady sportowe są tam określane jako „zakłady wzajemne”, co jest poprawną nazwą tej aktywności, przynajmniej z punktu widzenia prawa. Od 2009 roku ta ustawa była wielokrotnie nowelizowana i od tamtej pory wprowadzono do niej liczne zmiany. Reguluje ona cały rynek i w istocie jest dość złożonym dokumentem.
Określa ona konieczność posiadanie licencji wydawanej przez organy państwowe tym bukmacherom, którzy chcą prowadzić działalność w punktach stacjonarnych, a także w Internecie. Jej celem jest także zwiększenie bezpieczeństwa graczy i wprowadzenie pewnych ograniczeń mających na celu zapobieżenie uzależnieniom. Ustawa wprowadza też rejestr domen zakazanych, umożliwiający blokowanie stron internetowych, które prowadzą nielegalną działalność wśród polskich graczy. Wreszcie ustawa reguluje też kwestie opłat, wprowadzając dwa dodatkowe podatki, za obstawianie zakładów wzajemnych.
Osiem korzyści z gry u legalnego bukmachera
Dlaczego zatem warto grać u legalnego bukmachera? Uzyskasz dzięki temu liczne korzyści, które wymieniamy tutaj:
- Nie narażasz się na kary. Ustawa bukmacherska określa wysokie kary za grę u tych operatorów, którzy nie mają licencji, na przykład u bukmacherów z zagranicy. To aż do 120 stawek dziennych i choć w praktyce tak wysokich kar się nie nakłada, to jednak skutecznie odstraszają one od nielegalnej gry.
- Wspierasz polski sport i ulubione drużyny. Polscy bukmacherzy uwielbiają prześcigać się i licytować na sportowców oraz zespoły, jakie sponsorują. Niektórzy z nich inwestują w drużyny mniej znane i z niższych lig, natomiast najwięksi bukmacherzy sponsorują czołowe drużyny piłkarskie Ekstraklasy czy nawet reprezentacje narodową w różnych dyscyplinach. Wybierając więc legalnego bukmachera, wspierasz przy okazji nasz sport.
- Twoje pieniądze trafiają do polskich przedsiębiorstw i budżetu państwa. Grając legalnie wspierasz zarówno nasz budżet, jak i polskie firmy bukmacherskie. A to właśnie dzięki tym pieniądzom powstają szkoły, szpitale i biblioteki. Zarobek, jaki gracze dają bukmacherom pozwala im się rozwijać i zapewnia coraz lepszą ofertę. Niektórzy bukmacherzy działają nawet charytatywnie i część środków przeznaczają na fundacje zajmujące się sportem.
- Masz gwarancje depozytowe. Ustawa nakłada na legalnie działających bukmacherów konieczność składania depozytów w momencie rejestracji. Są one zabezpieczeniem dla klientów, którzy w ten sposób mogą odzyskać przynajmniej część pieniędzy na przykład w razie nieoczekiwanego bankructwa bukmachera. Warto jednak dodać, że do tej pory do takiej sytuacji nie doszło.
- Obsługa klienta w języku polskim. Zagraniczni bukmacherzy, u których nie można grać zgodnie z prawem w naszym kraju, nie prowadzą obsługi po polsku. Za to legalni bukmacherzy są do tego zobligowani, dzięki czemu szybko i łatwo uzyskasz odpowiedź na pytania, albo załatwisz ważną dla ciebie sprawę.
- Możliwość gry także w punktach stacjonarnych. Choć punktów stacjonarnych, w których można obstawiać zakłady sportowe otwiera się coraz mniej i gra przenosi się do sieci, to jednak większość legalnych i rekomendowanych przez nas bukmacherów nadal prowadzi sieć takich placówek. Jeśli lubisz bezpośredni kontakt z innymi graczami, możesz wypełnić tam zwykły kupon papierowy, obstawiając zakłady w starym stylu.
- Promocje na polskie wydarzenia sportowe. Polscy legalni bukmacherzy oferują więcej wydarzeń sportowych z naszego kraju, udostępniając nawet trzecią polską ligę futbolową. Często można też skorzystać z dużej ilości bonusów typu match day na naszą ekstraklasę, co spodoba się pasjonatom naszego lokalnego futbolu.
- Możliwość kontaktu z naszą społecznością graczy. Wielu bukmacherów udostępnia czat na żywo, służący nie tyle do kontaktu z obsługą klienta, co z innymi graczami. Możesz w nim zaprezentować własne kupony oraz przejrzeć, jak obstawiają inni gracze. Ten kontakt pozwoli ci uczyć się od bardziej doświadczonych, a także poznać ciekawe pomysły na obstawianie.
Kara za nielegalną grę
Prawo oferuje więc marchewkę w postaci wielu korzyści dla graczy z możliwości gry u legalnego bukmachera. Ale co z kijem? Występuje on tu w postaci kary za nielegalną grę, czyli po prostu rozgrywkę u tego bukmachera, który nie posiada licencji. Warto pamiętać, iż dotyczy to także bukmacherów działających za granicą, którzy mają odpowiednie zezwolenia na działalność, jednak nie zdobyli ich w naszym kraju.
Jeśli zostaniemy przyłapani na nielegalnej grze bukmacherskiej w lokalu lub w Internecie, nakładana kara finansowa wynosi 100% wysokości wygranych, a do tego naliczana jest grzywna w wysokości do 120 stawek dziennych. W zależności od sposobu wyliczenia stawki, kwota może przekroczyć dziesiątki tysięcy złotych, a więc z pewnością nie należy ryzykować.
Aby utrudnić grę u nielegalnych bukmacherów, prowadzony jest także rejestr domen zakazanych. Znajdziemy na nim strony internetowe, które są blokowane przez operatorów Internetu. Mają oni obowiązek natychmiastowo odcinać dostęp do tych witryn, tym samym zapobiegając możliwości nielegalnej gry. Ponadto, polscy operatorzy systemów płatniczych mają obowiązek zakończyć współpracę z podmiotem, którego domena znajdzie się na liście domen zakazanych. Rejestr przydaje się również po to, aby sprawdzić, czy gra u danego bukmachera nie jest zabroniona. Część graczy może próbować omijać te limity, korzystając z serwerów VPN, jednak jest to wysoce niewskazane, ze względu na potencjalne kary.
Obowiązki operatora zakładów bukmacherskich
Aby uzyskać licencję, firma która prowadzi zakłady bukmacherskie musi zdobyć najpierw zezwolenie. Obejmuje to szereg obowiązków, w skład których wchodzi na początek założenie działalności gospodarczej w Polsce. Kapitał zakładowy takiej spółki musi wynosić co najmniej 2 miliony złotych i jest on zabezpieczeniem działalności. Następnie firma musi przedstawić prospekt, zawierający szczegółową specyfikację działalności, a także zakresu gier, jakie będzie organizować. Dla zakładów sportowych w Internecie, musi on zawierać między innymi:
- Informacje na temat liczby i rodzaju zakładów bukmacherskich jakie będzie organizować,
- Nazwę domeny internetowej – z zastrzeżeniem, że domena musi mieć końcówkę .pl,
- Dokumentację techniczną zarówno sprzętowej strony (serwery, budynki), jak i programowej (oprogramowanie używane do zawierania zakładów od strony firmy, jak i gracza),
- Metody weryfikacji tożsamości graczy,
- Informacje o planowanym zatrudnieniu i wielkości firmy,
- Regulamin gry,
- Biznesplan firmy, wskazujący na rentowność prowadzonej działalności,
- Potwierdzenie, że organizator zawodów sportowych wyraża zgodę na korzystanie z wyników drużyn i zawodników.
Dodatkowo, bukmacher musi wpłacić zabezpieczenie, stanowiące ochronę depozytów graczy. Będzie ono zależne od ilości prowadzonych lokali stacjonarnych oraz stron internetowych w sieci, na których będą zawierane zakłady. W przypadku bukmacherów działających tylko online, kwota zabezpieczenia to niemal pół miliona złotych za każdą stronę internetową, na której organizowane są zakłady.
Po spełnieniu wymogów formalnych, wydawana jest licencja. Obowiązuje ona przez 6 lat, z możliwością przedłużenia na dowolny okres. Jeśli bukmacher dokonuje poważnych zmian w organizacji zakładów przed jej wygaśnięciem, musi wystąpić o nowe zezwolenie.
Podatek od wygranej w zakładach
Ustawa hazardowa nakłada również obowiązek zapłaty dodatkowego podatku, należnego za zawarte zakłady i wygrane powyżej określonej kwoty. Choć płaci go bukmacher, to jak nietrudno się domyślić, kwota tego podatku przerzucona zostaje na gracza. Wyróżniamy tu dwa rodzaje podatku od gry u bukmachera:
- Podatek obrotowy: Dla sumy potencjalnych wygranych z każdego kuponu odliczana jest kwota 12%. Tą kwotę widać na kuponie, dzięki czemu możesz od razu uwzględnić w swojej kalkulacji ile zarobisz, o ile wygrasz.
- Podatek od wygranych powyżej 2280 złotych: W zamierzeniu ustawodawcy, ma on zniechęcać do gry o wyższe stawki. Wynosi on 10%, jednak warto podkreślić, że w odróżnieniu od poprzedniego rodzaju podatku, jest naliczany tylko dla wygranych kuponów.
Oba typy podatków sumują się w przypadku przekroczenia kwoty 2280 złotych, co powoduje że maksymalnie wysokość tej daniny bukmacherskiej wynosi do 22%. Nie musisz jednak dokonywać żadnych dodatkowych formalności po wygranych – to należy już do bukmachera.
Bonus gry bez podatku
Aby częściowo zniwelować skutki podatku od gry, legalni bukmacherzy wprowadzili ciekawe rozwiązanie. To tak zwany bonus gry bez podatku. Podwyższa on wysokość kursu o około 14%, ale warunkiem jest zawarcie zakładu o odpowiednich parametrach. To najczęściej co najmniej trzy wydarzenia na jednym kuponie kumulacyjnym, z których każde musi mieć wartość 1.4 lub 1.6 – w zależności od operatora. Jest to dobra okazja, aby rzeczywiście pokryć ten koszt. Bonus ten dotyczy jednak wyłącznie podatku obrotowego, natomiast nie wpływa on na podatek 10% od wygranych powyżej 2280 złotych.
W praktyce oczywiście nie oznacza on, że nie następuje tu rzeczywista zapłata podatku – a jedynie to, że bukmacher przejmuje go na siebie, w zamian za potencjalnie większe ryzyko gracza wynikające z obstawienia dużej ilości zakładów z wyższym kursem całkowitym kuponu.
Weryfikacja gracza
Ustawa hazardowa nakłada na bukmacherów jeszcze jeden ważny obowiązek. To weryfikacja tożsamości graczy. Robi się ją po to, aby upewnić się, czy gracz jest tym, za kogo się podaje i by potwierdzić, że jest pełnoletni. Ponadto weryfikacja jest niezbędna, aby działalność była zgodna z europejskimi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.
Legalny bukmacher ma więc nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek żądać od gracza okazania dowodu. Wykonuje się to poprzez przesłanie skanu lub czytelnego zdjęcia dowodu osobistego, które nie może być w żaden sposób zmodyfikowane. Oczywiście bukmacherzy są zobligowani, aby bezpiecznie przechowywać te dane i nie mogą być one wykorzystywane w innych celach niż weryfikacja konta.
Bukmacherzy mają jednak pewną furtkę, aby przynajmniej czasowo opóźnić weryfikację. To dopuszczalna w prawie możliwość tworzenia konta na próbę. Dzięki temu, gracz może wykonać nieduże obroty (najczęściej do około 2000 złotych), zanim będzie musiał zweryfikować konto przez przesłanie dokumentu. Pozwala to na sprawdzenie możliwości bukmachera, zanim poważnie zaangażujemy się w grę.
Zasady odpowiedzialnej gry
Legalny bukmacher jest zobligowany, aby prowadzić w witrynie politykę odpowiedzialnej gry. Ma ona zapobiegać uzależnieniom, które nawiasem mówiąc, nie są zbyt częste w przypadku obstawiania zakładów sportowych. To między innymi konieczność weryfikacji wieku gracza (niepełnoletni nie mogą grać i są bardziej podatni na uzależnienie) czy zamieszczenia elementów pozwalających na uzyskanie kontroli nad czasem gry. Może to być widoczny zegar, albo bannery, na których widać jak długo trwa twoja dzisiejsza sesja typowania zakładów. W końcu każdy gracz powinien mieć też możliwość samowykluczenia się na żądanie na stałe, albo czasowo. W tym pierwszym przypadku bukmacher ma obowiązek wypłacić mu wszystkie pozostałe środki oraz zamknąć konto.
Poza tym, nowelizacja ustawy bukmacherskiej wprowadziła także obowiązek udostępnienia regulaminu na stronie internetowej. Musi on zawierać takie elementy jak procedura rejestracji i weryfikacji konta, zasady prowadzenia zakładów czy przyznawania bonusów.
Warto grać legalnie
Choć ustawa hazardowa wprowadza liczne ograniczenia, a nawet dodatkowe opłaty, stoimy na stanowisku że warto grać legalnie. Liczne korzyści jakie zapewnia gra u największych polskich bukmacherów online to przede wszystkim bezpieczeństwo, duży wybór gier, ciekawe bonusy, a także nastawienie na polski sport. Jeśli chcesz zacząć grę już teraz, po prostu sprawdź listę rekomendowanych przez nas bukmacherów i zapoznaj się z recenzjami w naszym portalu.
FAQ : Często zadawane pytania działalność legalnych bukmacherów
Czy ustawa hazardowa obejmuje także inne rodzaje gier?
Tak. Zajmuje się ona także działalności kasyn stacjonarnych, oraz tych które działają w sieci. W tym drugim przypadku zakłada ona monopol instytucji państwowych nad kasynami internetowymi i ustanawia operatora państwowego, którym jest Totalizator Sportowy, zajmujący się także grami Lotto.
Czy bukmacherzy zgodnie z prawem mogą organizować zakłady na sporty wirtualne czy gry karciane?
Tak. Ustawa nie robi tu żadnych przeszkód i dopuszcza dowolny zakres wydarzeń, także pozasportowych, o ile ich wynik można jednoznacznie określić. Pozwala to na obstawianie także sportów wirtualnych, wyników wyborów, a nawet gier karcianych, organizowanych w stylu kasyna.
Czy legalni bukmacherzy mają prawo wymagać ode mnie skanu dowodu osobistego?
To nie tylko ich prawo, ale wręcz obowiązek. Legalnie działający bukmacher musi weryfikować tożsamość graczy, po to aby wykluczyć nieletnich oraz przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. Jeśli jednak chciałbyś zagrać na początek bez konieczności weryfikowania się przez przesłanie skanu, dla małych obrotów możesz założyć konto na próbę, które potwierdzisz przed pierwszą wypłatą.