Jak grać odpowiedzialnie?
Jedną z najważniejszych zasad, którą musi znać każdy, kto wkracza w świat hazardu, jest poznanie swoich limitów. Należy pamiętać, aby nigdy nie stawiać pieniędzy, których nie można przegrać (np. pieniędzy na rachunki, czy jedzenie) i nie pożyczać pieniędzy na obstawianie (gdyż można przegrać dany zakład i nie mieć środków na spłatę długu).
Zakłady sportowe nigdy nie powinny stać się potencjalnym źródłem dochodu. Jest to forma rozrywki wiążąca się z dużym ryzykiem i poleganie na potencjalnych wygranych może wpędzić w kłopoty. W przypadku przegranej należy dać sobie czas na ochłonięcie. Podejmowanie pochopnych decyzji, aby się odegrać, zwykle prowadzi do większych strat.
Kolejnymi ważnymi zasadami, o których należy pamiętać, są powstrzymywanie się od obstawiania pod wpływem alkoholu i innych używek oraz w fazie gorszego nastroju. Podejmowane wtedy decyzje mogą nie być przemyślane, a ich skutki mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami oraz stratami finansowymi, a także prowadzić do uzależnienia.
Należy zawsze pamiętać, aby nie dawać dostępu do swojego konta gracza innym, a w szczególności osobom nieletnim. Dzieci są szczególnie narażone na uzależnienia, przez co nierozważne pozostawienie komputera bez nadzoru lub pozwalanie na używanie swojego konta u bukmachera może przerodzić się w poważny problem. Ponadto uprawianie hazardu przez nieletnich jest nielegalne i może przynieść konsekwencje prawne tym, którzy je ułatwiają.
Jak rozpoznać u siebie uzależnienie?
Doskonale wiemy, że obstawianie wiąże się z dużymi emocjami i nie ma nic w tym złego, jeśli ktoś od czasu do czasu nieco więcej myśli o swoich zakładach. Jednak ze względu na to, że granica pomiędzy zabawą a uzależnieniem jest bardzo cienka, czasem trudno zauważyć, że się ją przekroczyło. Niepokojącymi objawami mogącymi na to wskazywać są między innymi:
- Spędzanie czasu przeznaczonego na pracę, naukę lub rodzinę na graniu
- Nieustanne myślenie na temat kolejnych lub poprzednich zakładów
- Wydawanie pieniędzy przeznaczonych na niezbędne wydatki na hazard, sprzedawanie rzeczy, aby móc sfinansować hazard, pożyczanie pieniędzy, aby mieć za co grać
- Spędzanie czasu na grze, aby rozładować emocje, poprawić sobie humor, świętować jakieś wydarzenia lub zagłuszyć negatywne myśli
- Nieustanna chęć odegrania się po przegranej
- Kłótnie z bliskimi dotyczące czasu lub pieniędzy przeznaczanych na hazard
- Myśli samobójcze po przegranej
Powyższe punkty są jedynie przykładami. Uzależnienie może wyglądać i rozwijać się inaczej u każdego człowieka. Jeśli jednak choć przez chwilę pomyślałeś, że możesz mieć problem z uzależnieniem, lepiej jak najszybciej podjąć kroki, aby z nim walczyć.
Jak walczyć z uzależnieniem od hazardu?
Każdy legalny bukmacher, który dba o swoich graczy, pozwala na samodzielne nałożenie limitów na koncie. Proces ten najczęściej dostępny jest w ustawieniach konta, a nałożone limity mogą dotyczyć zarówno czasu spędzanego na obstawianiu, jak i maksymalnych dozwolonych depozytów/ wartości zakładów.
W zależności od bukmachera nałożony limit wejdzie w życie od razu lub po upływie określonego czasu. Ściągnięcie limitu będzie wymagało kontaktu z obsługą klienta i odczekanie okresu przejściowego, aby bukmacher miał pewność, że gracz jest świadomy swojej decyzji.
Gracze mają także możliwość samowykluczenia się z gry. Opcja ta oznacza, że konto zostanie zawieszone na prośbę gracza, niemożliwe będzie wpłacanie depozytów oraz uczestniczenie w zakładach. Zależnie od bukmachera i decyzji gracza, samowykluczenie może zostać nałożone na określony czas lub na zawsze. Po upłynięciu danego czasu konto automatycznie staje się ponownie aktywne. Anulowanie zawieszenia konta przed czasem wiąże się zazwyczaj z koniecznością kontaktu z obsługą klienta.
Osoby, które widzą objawy uzależnienia u swoich bliskich, powinny jak najszybciej skontaktować się z obsługą klienta bukmachera, z którego korzysta uzależniony, aby wspólnie znaleźć rozwiązanie sytuacji.
Gdzie szukać pomocy?
Zarówno w Polsce, jak i na świecie istnieje wiele organizacji i fundacji zajmujących się pomocą w uzależnieniu od hazardu. Jedną z najpopularniejszych z nich jest Gamblers Anonymus, która posiada także swój polski oddział i witrynę internetową Anonimowi Hazardziści. Każdy, kto podejrzewa u siebie uzależnienie od hazardu, może zadzwonić pod numer telefonu 881 488 990 lub umówić się na spotkanie w grupie wsparcia.
Innymi miejscami, w których uzależnieni i ich rodziny mogą szukać pomocy, są:
- Hazardziści
- Lokalne poradnie ds. leczenia uzależnień
- Psychoterapeuci wyspecjalizowani w niesieniu pomocy osobom uzależnionym
Pamiętaj! Nigdy nie jesteś sam ze swoim uzależnieniem. Nie bój się poprosić o pomoc swoich bliskich lub osób wyspecjalizowanych w walce z uzależnieniami.