Poradnik typera: skuteczne obstawianie e-sportów krok po kroku  

eSport - zakładyW naszym artykule znajdziesz odpowiedz na najważniejsze pytania – u których bukmacherów obstawiać zakłady na e-sporty i jak robić to skutecznie? Nasz poradnik typera przyniesie Wam odpowiedź na te i wiele innych pytań dotyczących typowania sportów elektronicznych. 

Obstawianie zakładów na e-sport – krok po kroku

Powiedzieć, że zarówno same rozgrywki e-sportowe, jak również zakłady na e-sporty biją rekordy popularności to nic nie powiedzieć! Rynek sportów elektronicznych rozwija się w szalonym tempie i nie brakuje głosów, że za kilka lat będzie przyciągał znacznie większą uwagę kibiców i sponsorów niż tradycyjne dyscypliny typu piłka nożna lub tenis ziemny, a także zdominuje ofertę zakładów od bukmacherów internetowych

Czy tak się rzeczywiście stanie? Przekonamy się już niebawem, natomiast póki co nie ma wątpliwości, że sporty elektroniczne z roku na rok coraz mocniej stają się nieodłącznym elementem naszej codzienności, a najpopularniejsze mecze i turnieje już teraz oglądane są przez dziesiątki milionów widzów na całym świecie. 

Tak gigantyczne zjawisko nie mogło umknąć uwadze najlepszych firm bukmacherskich na rynku. Topowi operatorzy z licencją w Polsce doskonale zauważają fenomen sportów elektronicznych, a oddzielna sekcja z zakładami e-sportowymi na stronach najlepszych bukmacherów na rynku nikogo już nie dziwi. 

Całemu zagadnieniu postanowiliśmy się przyjrzeć z bliska i my, a w dalszych fragmentach naszego poradnika typera postaramy się rozebrać na czynniki pierwsze następujące kwestie dotyczące obstawiania zakładów na e-sporty:

 • Jak prezentuje się oferta zakładów e-sportowych od topowych bukmacherów w Polsce?
 • Jakie są najpopularniejsze rodzaje zakładów na e-sporty?
 • Które dyscypliny e-sportowe cieszą się największym zainteresowaniem typerów?
 • Którzy legalni bukmacherzy organizują specjalne promocje dedykowane pod zakłady e-sportowe?
 • Jakie są wady i zalety obstawiania e-sportów?
 • Jakie błędy popełniają niedoświadczeni typerzy?
 • Jak skutecznie obstawiać zakłady na e-sporty?

Dość gadania, zabieramy się do roboty. Na pierwszy ogień bierzemy na warsztat e-sportową ofertę legalnych bukmacherów i sprawdzamy, co do zaoferowania ekspertom od League of Legends oraz CS:GO mają najlepsze firmy na polskim rynku. 

Zakłady na e-sporty – oferta legalnych bukmacherów

esport legalneobstawianiePomimo faktu, że w ofercie zakładów od większości topowych bukmacherów z licencją na polskim rynku ciągle króluje piłka nożna oraz pozostałe popularne gry zespołowe, a także tenis ziemny i sporty walki, to nie da się ukryć, że coraz ważniejszym elementem oferty stają się zakłady e-sportowe. Dzieje się tak do tego stopnia, że najlepsi legalni operatorzy tworzą dla e-sportów zupełnie osobną sekcję, w której w łatwy sposób można odnaleźć najważniejsze mecze i turnieje dotyczące sporów elektronicznych. 

W trakcie tworzenia naszego rankingu najlepszych bukmacherów pod obstawianie e-sportów wzięliśmy pod uwagę szereg aspektów, a kluczowymi elementami oferty w trakcie naszych testów były m.in.:

 • Liczba pokrywanych dyscyplin i turniejów
 • Szerokość oferty zakładów w obrębie poszczególnych wydarzeń
 • Ilość opcji zakładów na konkretny mecz
 • Wysokość pobieranej marży
 • Transmisje na żywo w livestreamach
 • Bonusy i promocje dedykowane wyłącznie pod wydarzenia e-sportowe

Przyznajemy od razu, że w trakcie naszych testów mających na celu stworzenie rankingu bukmacherów do e-sportu stanęliśmy przed szalenie trudnym zadaniem, gdyż coraz szersze grono legalnych bukmacherów stawia mocno na sporty elektroniczne i stara się dostarczyć swoim klientom e-sportowy produkt z górnej półki. Ostatecznie zdecydowaliśmy się wyróżnić kilku operatorów z najlepszą według nas ofertą na sporty elektroniczne. 

 • Bukmacher Betcris – niezbyt długi staż na polskim rynku nie przeszkodził właścicielom bukmachera Betcris rozkochać w sobie graczy, a nie bez wpływu na taki stan rzeczy jest znakomita oferta zakładów e-sportowych. W trakcie naszych testów żaden bukmacher nie pokrywał większej liczby dyscyplin (ponad 10), żaden również nie proponował tak gigantycznej paczki kursów i opcji zakładów w obrębie konkretnego zdarzenia (niekiedy ich liczba sięgała 100 opcji/mecz). Dodajmy do tego solidną marżę na poziomie nieco ponad 7,50%, mnóstwo transmisji w livestreamach oraz regularne bonusy dedykowane specjalnie ekspertom od e-sportów, a otrzymamy obraz znakomitego bukmachera pod obstawianie sportów elektronicznych.
 • Bukmacher STS – firma STS na każdym kroku udowadnia, że jej pozycja jednego z liderów polskiego rynku nie jest dziełem przypadku, lecz efektem próby zadowolenia każdego rodzaju typerów. Zdecydowanie to tego grona zaliczają się również eksperci od zakładów e-sportowych, którzy dostają do ręki solidne kursy na ok. 10 dyscyplin (marża na poziomie ok. 6,40%), sporą paczkę zakładów długoterminowych oraz fenomenalną sekcję na żywo, gdzie nie tylko można obstawić wynik większości odbywających się w danym momencie wydarzeń, lecz również obejrzeć je w darmowym livestreamie oraz podyskutować z innymi typerami w specjalnym czacie na żywo umożliwiającym dzielenie się z graczami swoimi spostrzeżeniami. 
 • Bukmacher LV Bet – sporo do zaoferowania ma swoim klientom w kontekście obstawiania zakładów e-sportowych bukmacher LV Bet. Serwis wystawia swoje solidne kursy na większość popularnych lig i rozgrywek, a marża na poziomie nieco ponad 5% sprawia, że klienci LV Bet mogą liczyć na jedne z najwyższych e-sportowych kursów na polskim rynku. Nawet najbardziej wymagających graczy nie powinna również zawieść e-sportowa sekcja na żywo od bukmachera LV Bet. Firma pokrywa większość trwających meczów, sporo z nich można obejrzeć za darmo w livestreamie, a na aktywnych typerów e-sportowych każdego tygodnia czeka gwarantowany bonus. 

Bukmacher do obstawiania e-sportów – jak wybrać?

Bardzo często eksperci od e-sportów największy ból głowy mają w momencie wyboru operatora, u którego zarejestrują konto gracza i wpłacą swój depozyt na obstawianie sportów elektronicznych. Rankingi bukmacherów do e-sportów i oferta zakładów od większości firm pęka w szwach, jednak warto mieć z tyłu głowy, że każdy serwis specjalizuje się w czym innym. 

Na które produkty i elementy oferty powinni zwrócić szczególną uwagę typerzy zamierzający obstawiać e-sport na swoich kuponach? Oto kilka kluczowych aspektów z perspektywy gracza. 

 • Ulubiona dyscyplina – spore grono typerów obstawia po kolei wszystkie e-sporty dostępne w ofercie zakładów danego bukmachera, jednak są i tacy, którzy specjalizują się w konkretnej dyscyplinie. Warto rzucić okiem, jak prezentują się konkretne zakłady u danego bukmachera. 
 • Preferowana metoda płatności – różni bukmacherzy respektują różne opcje wpłacenia depozytu. Warto zawczasu sprawdzić, czy ta ulubiona znajduje się na liście u danego operatora. 
 • Moment typowania kuponów – wiedząc, czy gracz zamierza obstawiać rynki przedmeczowe, czy też zakłady na żywo łatwiej będzie mu dokonać rejestracji w optymalnym serwisie. 
 • Chęć oglądania meczów na żywo – ważne pytanie dotyczy również kwestii oglądania relacji z meczów w livestreamach. Jedni bukmacherzy mają ich więcej, a inni mniej, dlatego warto mieć taką wiedzę, zanim gracz wpłaci depozyt. 
 • Sposób typowania zakładów na e-sport – znamy typerów, którzy typują kupony wyłącznie na tradycyjnej wersji komputerowej, jednak wiemy, że nie brakuje i takich, którzy większość swoich zakładów obstawiają na ekranie smartfona, a wówczas warto sprawdzić opinie o jakości aplikacji mobilnej danego serwisu. 
 • Korzystanie z bonusów – niektórzy gracze kompletnie nie korzystają z promocji bukmacherskich, podczas gdy inni opierają na darmowych bonusach stabilność swojego budżetu. Wiedząc, do której grupy należysz łatwiej będzie Ci dokonać optymalnego wyboru bukmachera. 

Zakłady na e-sporty: bonusy i promocje od legalnych bukmacherów

Prawdopodobnie dla żadnego z graczy nie będzie większym zaskoczeniem fakt, że obstawianie zakładów na wydarzenia e-sportowe i wypracowanie zauważalnych profitów w dłuższej perspektywie może okazać się nieco łatwiejsze przy optymalnym wykorzystywaniu bonusów. Legalni bukmacherzy nie zapominają o ekspertach od zakładów e-sportowych i oddają w ich ręce rozmaite promocje, dlatego w budżecie aktywnych graczy regularnie powinny pojawiać się darmowe środki bonusowe, za które można obstawiać kolejne kupony. 

Jakie promocje czekają na typerów e-sportowych? Pomysłowość operatorów z czołowych pozycji każdego rankingu legalnych bukmacherów jest naprawdę spora, dlatego żaden gracz nie powinien narzekać na brak środków bonusowych w budżecie. 

Poniżej prezentujemy kilka losowo wybranych okolicznościowych promocji e-sportowych (stan na maj 2022) oraz warunki zgarnięcia darmowych środków w pigułce, a po więcej szczegółów należy odwiedzić oficjalną stronę poszczególnych bukmacherów. 

 • Bukmacher Etoto – promocja Ekstra Za E-sport 50 zł

200% do 200zł Bonus Powitalny
Ocena bukmachera
4.8
Zakłady na żywo
Szybkie wpłaty i wypłaty
Legalny polski bukmacher

Cotygodniowa specjalna promocja Ekstra Za E-sport czeka na graczy na stronie legalnego bukmachera Etoto. Aby wziąć w niej udział wystarczy zalogować się na stronie bukmachera Etoto i zapisać się do skorzystania z promocji, a następnie za co najmniej 5 zł  obstawić e-sportowy kupon AKO po kursie min. 2.20. Niezależnie od wyników na kuponie do konta gracza zostanie przypisany freebet bonus o wartości 50% stawki poprzedniego zakładu, a do zgarnięcia jest maksymalnie 50 zł tygodniowo. Mało tego! Jeśli gracz obstawi swój kupon za pomocą aplikacji mobilnej Etoto, wówczas otrzyma drugi freebet, tym razem o wartości 20% stawki aż do 20 zł. Wygrana z obu freebetów nie podlega obrotowi, lecz można ją od razu wypłacić. 

 • Bukmacher Betcris – freebet bonus dla fanów e-sportu 35 zł

Każdego tygodnia na klientów bukmachera Betcris czeka specjalna promocja na e-sporty, w której każdorazowo do zgarnięcia jest freebet bonus o wartości 35 zł. Zasady są bajecznie proste. Wystarczy, że w ciągu danego tygodnia gracz obstawi co najmniej 5 kuponów z sekcji e-sport za kwotę min. 100 zł i po kursie min. 1.85 (do promocji kwalifikują się kupony SOLO oraz AKO, przedmeczowe i na żywo). Niezależnie od wyników na kuponach do konta gracza zostanie przypisany freebet bonus o wartości 35 zł, za który w ciągu 3 dni można zagrać dowolny e-sportowy kupon AKO z co najmniej 3 selekcjami i kursem min. każdej z nich na poziomie 1.30. Maksymalna wygrana na kuponie za freebet nie może przekroczyć kwoty 2000 zł. 

 • Bukmacher Betters – promocja eWeekend 30 zł

W każdy weekend na klientów bukmachera Betters czeka specjalna promocja e-sportowa, dzięki której raz w tygodniu można zgarnąć darmowy freebet bonus o wartości 30 zł. Wszystko co należy zrobić to pomiędzy piątkiem, a niedzielą obstawić co najmniej cztery e-sportowe kupony AKO (stawka min. 25 zł, min. 3 typy na kuponie, kurs min. każdej selekcji 1.25). Niezależnie od wyników do konta gracza w Betters zostanie dopisany freebet bonus 30 zł, który w należy obrócić 3x w ciągu 4 dni na e-sportowych kuponach AKO z co najmniej 3 selekcjami i min. kursem łącznym 2.00. 

 • Bukmacher LV Bet – promocja e-sportowa 100 zł

Pakiet powitalny do 3333 zł
Ocena bukmachera
4.7
Dostępne zakłady e-sport
Szeroki wybór zakładów
Super aplikacja mobilna

Specjalny cotygodniowy bonus dedykowany wyłącznie ekspertom od zakładów e-sportowych czeka na graczy na stronie bukmachera LV Bet, a regulamin tej promocji nie należy do przesadnie skomplikowanych. Wszystko to należy zrobić to w ciągu danego tygodnia za co najmniej 500 zł obstawić e-sportowe kupony AKO po kursie min. 1.75. Niezależnie od skuteczności typera do jego konta gracza w LV Bet zostanie przypisany gwarantowany bonus o wartości 100 zł, a darmowe środki wymagają obrotu 5x po kursie min. 1.75. 

 • Bukmacher eWinner – e-sport bez podatku 24/7

Również na stałych klientów bukmachera eWinner czeka specjalna promocja e-sportowa. Jest nią możliwość gry bez podatku non-stop, a wszystko co należy zrobić to skonstruować dowolny e-sportowy kupon AKO z co najmniej 3 selekcjami i kursem min. każdej na poziomie 1.20. Automatycznie po spełnieniu tego warunku przelicznik stawki na kuponie zmieni się z 0.88 na 1.00, co będzie oznaczało grę bez podatku. Do promocji kwalifikują się zakłady przedmeczowe i na żywo, a każdy klient eWinner może z niej skorzystać dowolną ilość razy. 

 • Bukmacher Noblebet – bonus e-sportowy 25 zł

Każdego tygodnia specjalny e-sportowy bonus w wysokości 25 zł mogą zgarnąć stali klienci Noblebet, a bukmacher nie stawia przesadnie skomplikowanych warunków. Wystarczy w trakcie danego tygodnia obstawić e-sportowe kupony SOLO lub AKO za co najmniej 150 zł i po kursie min. 1.75. Niezależnie od wyników na kuponach gracz otrzyma gwarantowany freebet o wartości 25 zł, a darmowe środki bonusowe wymagają obrotu 3x po kursie min. 1.85.

Jakie są rodzaje zakładów na e-sporty?

zaklady na esportWszechstronni typerzy doskonale wiedzą, że oferta zakładów na piłkę nożną mocno różni się od kursów siatkarskich, a chociażby zakłady dotyczące tenisa ziemnego będą jedynie odrobinę podobne do tych odnoszących się chociażby do sportów walki. Podobnie dzieje się w przypadku sportów elektronicznych, w przypadku których zakłady na poszczególne rozgrywki wydają się na pierwszy rzut oka dość zbliżone, podczas gdy w rzeczywistości mocno się od siebie różnią.  

Aby wymienić i wyjaśnić sposób rozliczania wszystkich rodzajów zakładów e-sportowych zabrakłoby nam i czasu i miejsca, dlatego pozwólcie, że skupimy się na kilku najbardziej popularnych kategoriach i opcjach zakładów, które śmiało można odnieść do większości popularnych gier elektronicznych. 

 • Zwycięzca meczu – akurat ten rodzaj zakładów e-sportowych nie wymaga zdaje się szerszego wyjaśniania. Zadanie typera polega na wskazaniu triumfatora konkretnego meczu lub rozgrywki. 
 • Liczba map – zadaniem gracza jest wskazanie liczby map/rund, jakie będą potrzebne do wyłonienia zwycięzcy i zakończenia meczu. 
 • Handicap mapowy – zasada rozliczania tego typu handicapów nie odbiega aż tak bardzo od tej dotyczącej chociażby piłki nożnej, a zadaniem gracza jest postawienie zakładu, że np. Team X wygra mecz z handicapem map (-1,5), co oznacza, że aby kupon był zwycięski jego drużyna musi wygrać spotkanie różnicą dwóch lub więcej map. 
 • Zwycięzcy poszczególnych map – typować można nie tylko ekipę, która ukaże się górą w całym meczu, ale również drużyny triumfujące w poszczególnych mapach/rundach. 
 • Dogrywka w meczu – najbardziej klasyczny 2-drogowy zakład z rodzaju TAK/NIE, a wszystko co musi zrobić gracz to przewidzieć, czy w meczu będzie dogrywka. 
 • Pierwsza krew – dość popularny, a na pewno bardzo emocjonujący rynek zakładów, w którym gracza kompletnie nie interesuje wynik końcowy, a musi jedynie wskazać zawodnika, który jako pierwszy wyeliminuje z rozgrywki jednego ze swoich rywali. 
 • Pierwsze x zabójstw – bardzo zbliżony rynek zakładów do powyższego, z tą różnicą, że zadaniem gracza jest wskazanie ekipy, która jako pierwsza zabije określoną liczbę przeciwników (np. 10 lub 15). 
 • Handicap zabójstw – jak to w handicapach bywa, zadaniem typera jest wskazanie ekipy, która w trakcie meczu zabije o np. 8 rywali więcej niż przeciwnik (handicap minusowy -8) lub teamu, który na pewno nie pozwoli rywalowi zabić o np. 8 postaci więcej (handicap plusowy +8). 
 • Dokładny wynik – dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku chociażby piłki nożnej. Kupon będzie zwycięski wówczas, gdy typer wskaże wynik końcowy (np. 2:1). 

Obstawianie zakładów na e-sporty: wady i zalety

Tak jak każdy inny rynek zakładów, tak również kursy na e-sporty mają swoje plusy i minusy. Mniej doświadczeni typerzy, którzy zdołają je poznać zawczasu unikną rozczarowania w późniejszym okresie, gdy ich wyobrażenia na temat obstawiania ulubionych gier i bohaterów nieco będą odbiegały od zastanej rzeczywistości. 

Zaczynamy od wad, gdyż tych jest zdecydowanie mniej. Na tyle, że trudno mówić o wadach w liczbie mnogiej, gdyż na dobrą sprawę jedyna niedogodność jaka przychodzi nam do głowy, to nieco skromniejszy wybór opcji zakładów w obrębie poszczególnych wydarzeń. Nawet najbardziej popularne wydarzenia e-sportowe są opakowane przez topowych legalnych bukmacherów w ok. 100 opcji zakładów, podczas gdy lista kursów na najlepsze mecze piłkarskie sięga bardzo często gruuubo ponad 500 pozycji. 

Jeśli ten mankament Wam nie przeszkadza, to z większości pozostałych produktów e-sportowych powinniście być zadowoleni. Przede wszystkim na spory plus należy zapisać stosunkowo łatwy dostęp do informacji o poszczególnych teamach i graczach. Internet pęka w szwach od statystyk i newsów o najważniejszych turniejach, dlatego łatwo rozebrać poszczególne wydarzenia na czynniki pierwsze. 

Podobnie rzecz się ma w przypadku dostępu do transmisji na żywo. O ile chociażby darmowe oglądanie meczów piłkarskich w Internecie nie jest zawsze łatwe, tak odnalezienie livestreamu z konkretnego wydarzenia e-sportowego nie stanowi większego problemu. 

Obstawianie sportów elektronicznych wiąże się również z olbrzymi emocjami i bardzo często jest znacznie dynamiczniejsze od typowania wyników tradycyjnych dyscyplin. Na porządku dziennym są mecze trwające nie dłużej niż pół godziny, a to bez dwóch zdań spora zaleta z perspektywy graczy szukających mocnych wrażeń. 

Ostatnią, chociaż wcale nie najmniejszą, zaletą typowania e-sportów jest to, że pomimo olbrzymiej popularności jest to ciągle dość raczkująca dyscyplina, dzięki czemu pomyłki bukmacherów zdarzają się na porządku dziennym. Oczywiście każdy szanujący się bukmacher włącza kursy e-sportowe do swojej oferty, gdyż tak po prostu wypada, natomiast wprawne oko doświadczonego typera błyskawicznie odnajdzie pomyłki kursowe oddsmakerów, dzięki czemu skonstruowanie zwycięskiego kuponu powinno być znacznie łatwiejsze. 

A jak to zrobić i jak regularnie czerpać profity z obstawiania sportów elektronicznych? O tym opowiemy Wam w kolejnych fragmentach naszego poradnika typera. 

Jak skutecznie obstawiać zakłady na e-sporty?

Kto nie ma planu, ten planuje klęskę, dlatego na każdym kroku staramy się Wam powtarzać, aby nie traktować typowania zakładów na stronach legalnych bukmacherów wyłącznie w kategoriach rozrywki, lecz wykorzystać doświadczenia nieco starszych kolegów po fachu i uczyć się na ich błędach. 

Umiejętność wyciągania wniosków i uczenia się na pomyłkach własnych i popełnianych przez pozostałych typerów, to klucz do osiągnięcia sukcesu w zakładach bukmacherskich i skutecznego typowania e-sportów. Czym warto kierować się w trakcie obstawiania zakładów na sporty elektroniczne? Poniżej zdradzamy Wam kilka przydatnych tipów będących efektem naszych wieloletnich doświadczeń w tej kwestii. 

 • Wybierz odpowiedniego bukmachera – oferta ofercie nierówna i bardzo często nawet bukmacher z czołowych pozycji rankingu będzie miał kiepską ofertę e-sportową, a na pierwszy rzut oka przeciętny serwis odda w ręce typerów znakomite zakłady e-sportowe. 
 • Wpłać depozyt do kilku serwisów – konto u kilku bukmacherów posiadających solidną ofertę e-sportową to klucz do sukcesu. Różnice kursowe są niekiedy całkiem spore, a wówczas bardzo łatwo o wartościowy kupon. 
 • Korzystaj z bonusów – promocje bukmacherskie to znakomity sposób, aby podreperować swój budżet na dalsze typowanie e-sportów. Topowi operatorzy nie zapominają o ekspertach od sportów elektronicznych, wręcz przeciwnie, oddają w ich ręce regularne promocje i warto z nich korzystać. 
 • Poznaj zasady – znajomość poszczególnych gier to absolutny must have, jeśli marzy Wam się ogranie bukmachera w dłuższej perspektywie. Zasady LoL-a mocno różnią się od reguł CS:GO, dlatego nie liczcie na to, że będąc ekspertem od jednej gry uda Wam się przy okazji skutecznie typować drugą bez jej dokładnego poznania. 
 • Unikaj ulubionych teamów – świat społeczności e-sportowej jest ze swej natury dość mały, tzn. mamy na myśli fakt, że nawet czołowi gracze są na wyciągnięcie ręki dzięki mediom społecznościowym, dzięki czemu z tymi najpopularniejszymi e-sportowcami identyfikuje się cała masa fanów. Radzimy jednak grubą kreską oddzielić kibicowanie od obstawiania, gdyż typowanie wyników meczów z udziałem swoich ulubieńców nigdy nie będzie obiektywne i rzadko zagwarantuje profity w dłuższej perspektywie. 
 • Liczy się równa forma całej ekipy – e-sporty to nie koszykówka, gdzie jeden lider może rzucić kilkadziesiąt punktów w meczu i zagwarantować triumf swojej ekipie. W przypadku typowania e-sportów warto wziąć pod uwagę dyspozycję całego teamu, który jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. 
 • Ranga turnieju ma znaczenie – im wyższy prestiż i pula nagród w danym turnieju, tym większa szansa na to, że topowe ekipy przystąpią do rywalizacji z maksymalną koncentracją i nie zlekceważą niżej notowanych rywali, dzięki czemu wyniki powinny być bardziej przewidywalne. 
 • Śledź aktualizacje w grze – twórcy gier e-sportowych na bieżąco dokonują regularnych aktualizacji, a wszystko po to, żeby rozgrywka była jak najbardziej emocjonująca. Tyle tylko, że to co wpływa na atrakcyjność gry jest przy okazji przekleństwem typerów, gdyż nie do końca wiadomo, jak do aktualnych strategii dopasują się zawodnicy. 

Rozgrywki e-sportowe: historia dyscypliny

Pomimo, że wielu typerów, szczególnie tych starszego pokolenia, uznaje rozgrywki e-sportowe za wynalazek ostatnich lat, to w rzeczywistości dzieje się zupełnie inaczej. Faktycznie, w ostatnich latach obserwujemy niesamowity boom na e-sporty i gigantyczny rozkwit tej gałęzi szeroko rozumianej branży rozrywkowej, jednak same e-sporty jako takie są doskonale znane od dobrych kilkudziesięciu lat!

Przyjmuje się, że pierwszy turniej e-sportowy został zorganizowany w 1972 roku na Uniwersytecie Stanford w Stanach Zjednoczonych, a rywalizacja studentów,  wykładowców oraz pozostałych pracowników naukowych uczelni miała dotyczyć gry Spacewar, w której należało kierować statkiem kosmicznym i strzelać do przeciwników. 

Z czasem model rozgrywki ulegał zauważalnym modyfikacjom. W 1980 roku firma Atari zorganizowała turniej w grze Space Invaders, uznawany za pierwszy tak spory event e-sportowy na masową skalę, a w 1988 roku rozegrano pierwszy turniej w systemie multiplayer. W rozgrywce wzięło udział 16 uczestników połączonych ze sobą w trybie online, którzy rywalizowali w grze Netrek. 

W 1990 roku z kolei firma Nintendo, czyli inny gigant na rynku gier elektronicznych, zorganizowała turniej Nintendo World Championships, w którym pula nagród wynosiła 10 tysięcy dolarów, 40-calowy telewizor, samochód oraz złote trofeum. 

Dalej sprawy potoczyły się już błyskawicznie, a na chwilę obecną najważniejsze turnieje e-sportowe śledzone są przez kilkadziesiąt milionów widzów na całym świecie, a i pula nagród bardzo często liczona jest w dziesiątkach milionów dolarów. Najlepsi zawodnicy e-sportowi stają się porównywalnymi ikonami popkultury, co ich koledzy wylewający hektolitry potu na realnych boiskach, kortach i parkietach, a najlepiej niech świadczą o tym ich kontrakty reklamowe oraz zasięgi w mediach społecznościowych. 

Zakłady na e-sporty: najważniejsze konkurencje

Typowanie e-sportów to bardzo szerokie, a przy okazji szalenie nieprecyzyjne pojęcie. Dzieje się tak dlatego, że pod hasłem E-SPORTY kryje się kilkanaście gier i dyscyplin, które niejednokrotnie mocno się od siebie różnią. Istnieje jednak kilka konkurencji, które z pewnością doskonale zna każdy ekspert od sportów elektronicznych i które powinien czym prędzej poznać każdy z Was, kto zamierza aspirować do tego grona. 

Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych gier e-sportowych, na które swoje kursy wystawiają najlepsi legalni operatorzy z czołowych pozycji każdego rankingu bukmacherów. 

 • CS:GO
 • League of Legends
 • Dota 2
 • Valorant
 • StarCraft2
 • King of Glory
 • Rainbow Six
 • Wild Rift
 • Age of Empires
 • Overwatch
 • Rocket League
 • Call of Duty
 • Heroes of the Storm

Czy warto obstawiać zakłady na e-sporty?

Przekonaliśmy Was do typowania e-sportów? Absolutnie nie to było naszym zamiarem, natomiast jeśli tak się właśnie stało, to tym bardziej nam przyjemnie. Obstawianie rozgrywek e-sportowych może być doskonałą formą rozrywki, a jeśli przy okazji zagwarantuje graczowi solidne profity, to tym lepiej. 

Aby tak się jednak stało należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Przede wszystkim zakłady na e-sporty można obstawiać wyłącznie na stronach legalnych bukmacherów, a jest to możliwe wyłącznie po uzyskaniu pełnoletności. 

Warto również dobrze zastanowić się w momencie wyboru bukmachera internetowego, gdyż nawet jeśli na pierwszy rzut oka prezentuje się on całkiem solidnie, to jego sekcja e-sportowa może pozostawiać sporo do życzenia. 

Wreszcie, nie radzimy od razu grać za grube stawki, lecz testować rozmaite strategie obstawiania zakładów e-sportowych, obserwować historię swoich kuponów i wyciągać logiczne wnioski z własnych porażek i sukcesów, a na koniec życzymy Wam, aby tych ostatnich było jak najwięcej. 

Zakłady bukmacherskie na e-sporty: FAQ

Niestety nie! Gra u legalnych bukmacherów jest możliwa wyłącznie w przypadku osób pełnoletnich.

Nie, zakłady na popularne dyscypliny i turnieje e-sportowe dostępne są na stronach tradycyjnych operatorów z czołowych pozycji rankingu legalnych bukmacherów w Polsce.

Oczywiście, że tak! Wystarczy dobrze poznać dyscyplinę, którą się typuje, a następnie postępować według kilku zasad, którymi kierują się najskuteczniejsi typerzy na rynku.

Topowi bukmacherzy na rynku poza ofertą zakładów przedmeczowych i kursami na żywo oddają również w ręce graczy całkowicie darmowe transmisje w livestreamach.

Nie, to zupełnie dwie różne kwestie. Sporty wirtualne to komputerowo generowane mecze i wyścigi, których wynik uzależniony jest od algorytmu, natomiast w przypadku e-sportów rozgrywka toczy się pomiędzy realnymi graczami.

Oczywiście, że tak! Apki od topowych bukmacherów posiadają dokładnie taką samą ofertę zakładów, co tradycyjna wersja komputerowa.

To zależy od listy metod płatniczych respektowanych przez konkretnego bukmachera. Najpopularniejsze opcje to Visa, MasterCard, BLIK, Paysafecard, PayPal, Skrill oraz Neteller.

Wojciech Szeląg Wojciech Szeląg

Ktoś mądry powiedział kiedyś "Rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu". Z takiego założenia wychodzę, stąd moja obecność tutaj. Zakłady sportowe poznałem od każdej strony, zarówno tej dobrej, jak i nieco ciemniejszej. Od teraz będę dzielił się z Wami swoimi doświadczeniami i mam nadzieję sprawić, że Wasza historia zakładów przyjemnie się zazieleni!