Raw Air: Kamil Stoch deklasuje w Lillehammer! Ogromna przewaga w Pucharze Świata!

Kamil Stoch po raz kolejny w sezonie zdeklasował rywali i pewnie zwyciężył w konkursie Pucharu Świata w Lillehammer. Polak powiększył swoją przewagę nad konkurencją zarówno w norweskim cyklu Raw Air, jak i klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Lillehammer na podium obok Stocha stanął drugi z Biało-czerwonych, Dawid Kubacki, który w poniedziałek obchodził swoje 28-urodziny. Czołową “trójkę” uzupełnił reprezentant gospodarzy – Robert Johansson.

Konkurs w Lillehammer

W ostatnim czasie nie ma mocnego na polskiego mistrza z Zębu. Gdyby nie wypadek w Oslo, gdzie Stoch prowadził po pierwszej serii i stracił zwycięstwo przez słabe warunki wietrzne na skoczni, miałby na swoim koncie już trzeci z rzędu triumf w Skandynawii. W Lillehammer Polak potwierdził jednak swą doskonałą dyspozycję i nie dał rywalom nawet cienia szans na końcowy sukces. Trzykrotny mistrz olimpijski dwukrotnie przeskoczył skocznię (140,5m, 141 m) i wyprzedził drugiego zawodnika o ponad 27 punktów!

Tym drugim okazał się Dawid Kubacki, który po raz trzeci w bieżącym sezonie stanął na podium zawodów Pucharu świata. Kubacki błysnął szczególnie w drugiej serii, kiedy poleciał na odległość 140,5 metra! W pierwszej skoczył niewiele krócej (139 m), dzięki czemu sprawił sobie miły prezent po poniedziałkowych urodzinach. W klasyfikacji Raw Air Polak przesunął się na 6. miejsce, a w generalnej Pucharu Świata na 8.

W Lillehammer nieźle spisał się także Stefan Hula. Zakopiańczyk zakończył konkurs na 9. miejscu, ale gdyby nie słabszy drugi skok, mogło skończyć się znacznie lepiej. Po pierwszej serii i skoku na odległość 139,5 m, Hula zajmował bowiem miejsce trzecie – tuż za kolegami z kadry.

W konkursie startowali także Piotr Żyła, Jakub Wolny i Maciej Kot. Ostatniemu z nich nie udało się zakwalifikować do finałowej serii. Kot po skoku na odległość 126 metrów, zakończył konkurs na pechowym 31. miejscu.

Nieco lepiej spisali się Żyła i Wolny, którzy w pierwszej serii pewnie poszybowali za 130. metr (odpowiednio 133 i 132 metry). W drugiej obaj lądowali nieco krócej (128,5 i 124 metry), jednak w ogólnym rozrachunku pozwoliło im to zająć mocne 14. i 20. miejsce.

Klasyfikacja Raw Air i generalna Pucharu Świata

W klasyfikacji Raw Air Stoch ma już ponad 56 punktów przewagi nad drugim Robertem Johanssonem z Norwegii. Dawid Kubacki zajmuje 6. miejsce, Stefan Hula 16., Piotr Żyła 26., Jakub Wolny 31., a Maciej Kot 35.

W klasyfikacji generalnej Stoch powiększył przewagę nad drugim Richardem Fraitagiem, który we wtorek zajął 5. lokatę. Na 4 konkursy indywidualne do końca sezonu, Niemiec traci do Polaka już 190 punktów. Oznacza to, że Stoch już w niedzielnym konkursie w Vikersund może zapewnić sobie drugą Kryształową Kulę w karierze.

Już w środę skoczkowie powalczą w prologu do czwartkowego konkursu w Trondheim.

Dodaj komentarz