Jak i gdzie obstawiać SKOKI NARCIARSKIE? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Skoki narciarskie to jeden z ulubionych sportów Polaków przed telewizorami! Po erze “Małyszomanii” i obecnych wynikach Biało-Czerwonych skoczków, skoki szybko zyskały miano drugiego sportu narodowego. Temat szybko podjęły zakłady bukmacherskie, a ich oferty na sporty zimowe rozrosły się jak grzyby po deszczu. Wbrew pozorom skoki nie są jednak łatwym “kawałkiem chleba” do obstawiania. Jak do nich podejść, by szybko nie stracić pieniędzy? Tego dowiecie się z naszego poradnika!

 

Typy zakładów

Jeszcze kilka lat temu oferty zakładów bukmacherskich na skoki narciarskie ograniczały się jedynie do typowania zwycięzcy danego konkursu Pucharu świata lub ewentualnie triumfatora w klasyfikacji generalnej. Metamorfoza, jaką przeszły w ostatnim czasie legalne zakłady bukmacherskie sięgnęła także oferty na skoki i inne zimowe dyscypliny. Obecnie oprócz klasycznych zakładów na zwycięzcę danego konkursu do dyspozycji gracza są takie zakłady jak: 

  • H2H – To jeden z najpopularniejszych zakładów u każdego bukmachera. Analitycy układają wirtualne pary skoczków, a zwycięża ten, który w danym konkursie (lub 1. serii) uzyska wyższą notę. Zakłady tego typu dostępne są każdego weekendu, a pary zwykle tworzą skoczkowie o podobnej pozycji w klasyfikacji generalnej i skaczącym na podobnym poziomie. 
  • Zawodnik awansuje do II serii / zajmie miejsce w TOP15; TOP10; TOP3 itp.
  • Zawodnik uzyska powyżej / poniżej metrów w skoku [głównie w zakładach LIVE]
  • Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni, Willingen Five i podobnych turniejów
  • Zakłady specjalne np. Czy zwycięzca kwalifikacji zwycięży w konkursie, Czy zostanie pobity rekord skoczni, Ilu Polaków awansuje do II serii

Zasady obstawiania skoków

Zmienne warunki – NIE OBSTAWIAJ!

To podstawowa i najważniejsza zasada przy obstawianiu skoków narciarskich. W przeciwieństwie np. do skoku w dal czy biegu na 100 m, o wyniku w tej dyscyplinie nie zawsze decyduje dobra forma zawodnika. Zmienne warunki atmosferyczne, jak silny wiatr czy obfite opady śniegu, potrafią wypaczyć rezultaty nawet najlepszych skoczków w sezonie. Wprowadzone dodatkowe punkty za wiatr lub obniżoną belkę startową nie zawsze rekompensują powstałe straty. Zasada jest więc prosta jeśli wieje – nie obstawiaj – wyniki mogą być mocno loteryjne, a Ty możesz szybko stracić włożone pieniądze. 

Obserwuj zmagania i aktualną formę danego zawodnika

To także bardzo istotny, a wręcz najważniejszy punkt w przypadku, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające i równe dla każdego. Śledź wyniki poprzednich konkursów, a także treningów i kwalifikacji przed zbliżającymi się zawodami – da Ci to realny obraz formy zawodników w danym czasie i będzie dobrą podstawą pod dalszą analizę. 

 

Dobre wyniki w poprzednich latach i ulubione skocznie

Po przeanalizowaniu aktualnej formy zawodników warto zwrócić uwagę na ich preferencje i ulubione skocznie w kalendarzu. Jeśli informacje te nie są opublikowane – np. zawodnicy nie wypowiadali się o swoich ulubionych obiektach w wywiadach – warto przeanalizować ich występy na przestrzeni kilku ostatnich sezonów i znaleźć te, na których osiągali statystycznie najlepsze rezultaty. Np. Gregor Schlierenzauer aż 5-krotnie triumfował na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, a Kamil Stoch 9-krotnie stawał na podium w Engelbergu. Po raz ostatni – na jego najwyższym stopniu 21 grudnia 2019 r.

Typ Skoczni

Chociaż zdecydowana większość konkursów Pucharu Świata odbywa się na skoczni dużej, w kalendarzu Pucharu Świata zdarzają się również zmagania na skoczniach normalnych oraz mamucich. Do zawodników, którzy osiągają szczególnie dobre rezultaty na skoczniach normalnych można zaliczyć np. Dawida Kubackiego. Skoczek z Nowego Targu znany jest ze swojego mocnego odbicia, które wyjątkowo skuteczne jest właśnie na skoczniach normalnych. Warto przypomnieć, że 29-latek jest mistrzem świata na skoczni tego typu z ostatnich mistrzostw w Seefeld. Do znakomitych lotników – czyli skoczniach o rozmiarze powyżej 200 m – można z kolei zaliczyć m.in. Piotra Żyłę, Austriaka Stefana Krafta, Norwega Roberta Johannsona, czy Słoweńców: Petera i Domena Prevców. 

Nie sugeruj się kursami

Bukmacherzy często stawiają w roli głównych faworytów liderów i najlepszych zawodników  w klasyfikacji generalnej. Oczywiście – ich wysoka pozycja nie wzięła się znikąd i poparta jest dobrą formą na przestrzeni całego sezonu. Szczególnie w końcówce warto jednak wziąć ją na margines, gdyż skoczkowie mogą już odczuwać trudy sezonu i w niektórych przypadkach notować spadek formy. 

 

Gdzie obstawiać skoki narciarskie?

Oferty legalnych bukmacherów co do skoków narciarskich są do siebie bardzo podobne. Praktycznie wszystkie zapewniają najpopularniejsze typy zakładów, ale na ich tle lekko wybijają się Fortuna, Totalbet oraz Forbet.

Przeprowadzona analiza kursów pozwoliła stwierdzić, że na dzień 3 stycznia 2020 r. najwyższe kursy na skoki narciarskie oferuje STS. Marża tego bukmachera, jako jedyna nie przekroczyła w rankingu 8% (7,55%). Na drugim miejscu uplasowała się Fortuna – z wynikiem 8,06 %, a na trzecim ex equo Forbet i Totolotek – 8,10%.

W związku z tym jeśli zależy Wam na jak najwyższych kursach, ale niestety lekko odstającej oferty obstawiajcie skoki w STS. Jeśli zależy Wam z kolei na szerokim wachlarzu zdarzeń i tylko nieco niższym kursom – najlepszymi wyborami będą Fortuna oraz Forbet.

ZAŁÓŻ KONTO I OBSTAWIAJ SKOKI NARCIARSKIE BEZ DEPOZYTU

  

 

Dodaj komentarz