Jak i gdzie obstawiać SKOKI NARCIARSKIE? [KOMPENDIUM WIEDZY]

Skoki narciarskie to jeden z najpopularniejszych sportów w naszym kraju – nic więc dziwnego, że na popularności zyskują też zakłady z nimi związane. O czym pamiętać podczas obstawiania skoków i na co szczególnie zwracać uwagę? Poznajcie najważniejsze zasady związane z obstawianiem skoków. 

 

KOMPENDIUM – MENU:

 


Typy zakładów na skoki narciarskie

Jeszcze kilka lat temu oferty zakładów na skoki narciarskie nie były tak rozbudowane i ograniczały się jedynie do typowania zwycięzcy danego konkursu lub triumfatora PŚ w klasyfikacji generalnej. Po erze małyszomanii popularność skoków w Polsce jednak nie zmalała, a sukcesy Polaków na międzynarodowej arenie w dalszym ciągu przyciągają przed telewizory miliony Polaków. Z tego względu do przodu musieli iść także i bukmacherzy, których oferty na skoki narciarskie urosły jak grzyby po deszczu. Obecnie wśród zakładów możemy spotkać takie propozycje jak:

 • H2H – To jeden z najpopularniejszych zakładów u każdego bukmachera. Analitycy układają wirtualne pary skoczków, a zwycięża ten, który w danym konkursie (lub 1. serii) uzyska wyższą notę. Zakłady tego typu dostępne są każdego weekendu, a pary zwykle tworzą skoczkowie o podobnej pozycji w klasyfikacji generalnej i skaczącym na podobnym poziomie. 
 • Zawodnik awansuje do II serii / zajmie miejsce w TOP15; TOP10; TOP3 
 • Zawodnik uzyska powyżej / poniżej metrów w skoku – [spotykane głównie w zakładach LIVE]
 • Zwycięzca konkursu / turnieju / klasyfikacji generalnej
 • Zakłady specjalne np. Czy zwycięzca kwalifikacji zwycięży w konkursie, Czy zostanie pobity rekord skoczni, Ilu Polaków awansuje do II serii


Zasady obstawiania skoków

Zmienne warunki – NIE OBSTAWIAJ!

To podstawowa i najważniejsza zasada podczas obstawiania skoków narciarskich. W przeciwieństwie np. do skoku w dal czy biegu na 100 m, o wyniku w tej dyscyplinie nie zawsze decyduje dobra forma zawodnika. Zmienne warunki atmosferyczne, jak silny wiatr czy obfite opady śniegu, potrafią wypaczyć rezultaty nawet najlepszych skoczków w stawce. Wprowadzone dodatkowe punkty za wiatr lub obniżoną belkę startową nie zawsze rekompensują powstałe straty.

Zasada jest więc prosta jeśli wieje – nie obstawiaj – wyniki mogą być mocno loteryjne, a Ty możesz szybko stracić włożone pieniądze.

Obserwuj zmagania i aktualną formę danego zawodnika

To także bardzo istotny, a wręcz najważniejszy punkt w przypadku, gdy warunki atmosferyczne są sprzyjające i równe dla każdego. Śledź wyniki poprzednich konkursów, a także treningów i kwalifikacji przed zbliżającymi się zawodami – da Ci to realny obraz formy zawodników w danym czasie i będzie dobrą podstawą pod dalszą analizę. 

 

Dobre wyniki w poprzednich latach i ulubione skocznie

Po przeanalizowaniu aktualnej formy zawodników warto zwrócić uwagę na ich preferencje i ulubione skocznie w kalendarzu. Czasem zawodnicy otwarcie mówią o swoich ulubionych obiektach, ale jeśli nie – warto przeanalizować ich występy na przestrzeni kilku ostatnich sezonów i znaleźć te, na których osiągali statystycznie najlepsze rezultaty.

Np. Gregor Schlierenzauer aż 5-krotnie triumfował na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, a Kamil Stoch 9-krotnie stawał na podium w Engelbergu. Pamiętaj jednak, że to obecna forma zawodnika jest najważniejsza i jeśli Schlierenzaurer ostatni konkurs w Zakopanem wygrał w 2012 r., a w obecnym sezonie nie skacze wybitnie, bardzo wątpliwe, że tym razem powtórzy sukcesy sprzed kilku lat.

Typ Skoczni

Choć zdecydowana większość konkursów Pucharu Świata odbywa się na skoczniach dużych, w kalendarzu zdarzają się również zmagania na skoczniach normalnych oraz mamucich. 

Oczywiście – jeśli zawodnik jest w dobrej formie, osiągnie dobry wynik na każdym obiekcie, ale zmiana rozmiaru skoczni może sprawić, że do walki o czołowe miejsca włączą się inni – tzw. “specjaliści” od nietypowych rozmiarów – jakkolwiek to nie brzmi 😉

Do zawodników, którzy osiągają szczególnie dobre rezultaty na skoczniach normalnych można zaliczyć np. Dawida Kubackiego. Skoczek z Nowego Targu znany jest ze swojego mocnego odbicia, które wyjątkowo dobrze sprawdza się właśnie na skoczniach normalnych. Warto przypomnieć, że 30-latek jest mistrzem świata na skoczni tego typu z ostatnich mistrzostw w Seefeld.

Do znakomitych lotników – czyli skoczniach o rozmiarze powyżej 200 m – można z kolei zaliczyć m.in. Piotra Żyłę, Austriaka Stefana Krafta, Norwega Roberta Johannsona, czy Słoweńca: Petera Prevca. 

Nie sugeruj się kursami

Bukmacherzy często stawiają w roli głównych faworytów liderów i najlepszych zawodników  w klasyfikacji generalnej. Oczywiście – ich wysoka pozycja nie wzięła się znikąd i poparta jest dobrą formą na przestrzeni całego sezonu. Szczególnie w końcówce warto jednak wziąć ją na margines, gdyż skoczkowie mogą już odczuwać trudy sezonu i w niektórych przypadkach notować spadek formy. 


Gdzie obstawiać skoki – wybór bukmachera

Zakłady na skoki narciarskie znajdziecie u każdego legalnego bukmachera w Polsce. Gdzie jednak obstawiać najlepiej? Jeśli zależy Wam na różnorodności, koniecznie załóżcie konto w STS. Najstarszy bukmacher w Polsce ma najlepiej rozbudowaną ofertę na skoki spośród wszystkich legalnych operatorów i znajdziecie tam takie zakłady jak:

 • Pojedynki skoczków (po pierwszej serii i w całym konkursie
 • Wyniki po 1. serii / całym konkursie (Czy dany zawodnik wygra konkurs, zajmie miejsce w TOP3 itp.)
 • Pojedynki skoczków z handicapem punktowym (do noty jednego ze skoczków dodaje lub odejmuje się określoną liczbę punktów)
 • Zakłady specjalne, np.
  • Zwycięzca wygra obie serie konkursowe
  • Zwycięzca odda najdłuższy skok w konkursie
  • Co najmniej 3 Polaków znajdzie się w TOP15 konkursu


Posumowanie w skrócie

 • Przeanalizuj dokładnie wyniki z kwalifikacji i treningów (większą uwagę skup na drugim i trzecim treningu – pierwszy z reguły jest treningiem zapoznawczym i nie musi być oddawany na 100 procent). 
 • Prześledź wyniki z konkursów na danej skoczni z ubiegłych lat – znajdź skoczka/skoczków, którzy na danym obiekcie regularnie zajmują miejsca na podium lub w czołowej „10”. Znajdź skoczków, których dana skocznia jest ulubioną w kalendarzu (z reguły osiągają tam lepsze wyniki).
 • Nie sugeruj się klasyfikacją generalną i nie graj po kursach. To logiczne, że bukmacherzy faworyzują liderów „generalki”. Szukaj lepszych kursów pośród zawodników z „średniej półki” – tam rozbieżności bywają spore.
 • Unikaj obstawiania, gdy konkurs ma się odbyć w niepewnych warunkach atmosferycznych. Zbyt mocny wiatr jest największym wrogiem skoczków i może pokonać nawet najlepszego. Losowość wyników w tym przypadku jest więc bardzo prawdopodobna.

 

 

Leave a Reply