Liga Narodów. Reprezentacja Polski rozpoczęła rywalizację w nowych rozgrywkach

liga narodów

Reprezentacja Polski siatkarzy oficjalnie rozpoczęła reprezentacyjny sezon, którego zwieńczeniem będą wrześniowe Mistrzostwa Świata. Nowo stworzone rozgrywki – Ligę Narodów – rozpoczęli od zwycięstwa wyraźnego zwycięstwa nad reprezentacją Korei Południowej w katowickim Spodku. W sobotę i niedzielę podopiecznych Vitala Heynena czekają spotkania w Krakowie z reprezentacjami Rosji i Kanady.

Co to Liga Narodów?

Liga Narodów zastąpiła znane wcześniej rozgrywki Ligi Światowej. Decyzję tę podjęto celem zjednoczenia pod jedną nazwą zarówno męskich, jak i żeńskich rozgrywek reprezentacyjnych. W ubiegłych latach siatkarki walczyły bowiem w World Grand Prix.

Oprócz nazwy ujednolicono także system rozgrywek, który w szczególnie w przypadku Ligi Światowej zmieniał swoją formę w zależności od sezonu. W tym roku zarówno siatkarzy jak i siatkarki czeka pięć turniejów, w których zmierzą się z wszystkimi 15 rywalami, rywalizującymi w Lidze Nardów. Najlepsza piątka w zbiorczej tabel wraz z gospodarzem powalczy w wieńczącym rozrywki turnieju – Final Six.

W tym roku obie polskie reprezentacje (męska i żeńska) rywalizują w najwyższej możliwej klasie rozgrywkowej. Mężczyźni jako stali uczestnicy (zajmują 3. miejsce w rankingu światowym) w razie gorszego sezonu nie muszą obawiać się o byt w grupie światowej w przyszłym roku. Polki, dzięki wygranej w ubiegłorocznej drugiej dywizji, są w gronie najlepszych jako pretendentki i w razie bardzo słabego występu będą zagrożone spadkiem.

Jak radzą sobie Polacy?

Polki rywalizację w Lidze Narodów rozpoczęły znacznie wcześniej od swoich kolegów z parkietu. Za sobą mają już 2 turnieje i 6 rozegranych meczów, z których dwa zakończyły zwycięstwem. Forma podopiecznych Jacka Nawrockiego rośnie jednak z każdym meczem, a znakiem tego jest wygrana nad aktualnymi mistrzyniami olimpijskimi z Chin oraz wyrównane spotkanie z mistrzyniami Europy – Serbkami, które Polki minimalnie przegrały w końcówkach każdego z setów. Warto dodać, że Polki będą gospodyniami 18. turnieju (ostatniego – w piątym tygodniu rozgrywek), który odbędzie się w Wałbrzychu. Biało-Czerwone zmierzą się tam z Japonkami, Rosjankami i reprezentantkami Dominikany.

Polacy, rywalizację w Lidze Narodów inaugurują z kolei na własnym podwórku. W Katowicach odnieśli wyraźne zwycięstwo w trzech setach nad reprezentacją Korei Południowej, a w najbliższych dniach zmierzą się w Krakowie z Rosją i Kanadą.

Co ciekawe, Polacy będa gospodarzami dwóch turniejów, spośród pięciu w których wezmą udział. Już za tydzień w łódzkiej Atlas Arenie Biało-Czerwoni zmierzą się z kolei z Niemcami, Francuzami oraz Chińczykami. Później naszych siatkarzy czekają dalekie wyprawy po całym świecie. Zameldują się w Japonii, później w USA, a na koniec w australijskim Melbourne.

Dodaj komentarz