Liga Europy. Kto jeszcze gra o awans? Zobacz WSZYSTKIE scenariusze!

Rozstrzygnięcia w fazie grupowej Ligi Mistrzów już za nami, ale wciąż nie wiadomo jednak do końca, kto ma już pewny awans, a kto jeszcze powalczy o fazę pucharową Ligi Europy. Jeśli jeszcze nie robiliście własnego rozeznania, poniżej znajdziecie pełny rozpis szans danej drużyny na wyjście z grupy! 

Obstawiaj Ligę Europy bez podatku w Forbet! Umieść na kuponie m.in. 3 zdarzenia z oferty Forbet na LE i dodaj specjalne zdarzenie eliminujące podatek!

 

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. Liczba zdobytych punktów w całej rundzie
  2. Liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich
  3. Różnica bramek w meczach bezpośrednich
  4. Liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich
  5. Różnica bramek w całej rundzie
  6. Liczba zdobytych bramek w całej rundzie
  7. Współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

 

Grupa A

Tutaj sprawa jest już jasna, a czwartkowe mecze nie będą miały wpływu na kolejność w czołówce. Z pierwszego miejsca z grupy A do fazy pucharowej awansuje Sevilla, a z drugiego Apoel Nikozja. Hiszpańska drużyna w ostatniej kolejce może powalczyć jedynie o prestiż i szansę zdobycia, jako jedyna w stawce, kompletu punktów w fazie grupowej.

W drugim spotkaniu grupy A, azerski Karabach podejmie u siebie Dudelange, a stawką meczu będzie zajęcie trzeciego miejsca w tabeli.

 

Grupa B

W przeciwieństwie do grupy A, w grupie B sytuacja jest zgoła odmienna, gdyż trzy z czterech walczących drużyn mają jeszcze szanse na awans! Przed ostatnią kolejką na prowadzeniu z dorobkiem 9 punktów plasuje się FC Kopenhaga, a dalej szwedzkie Malmo FF (8pkt) i Dynamo Kijów (6 pkt.). W ostatniej kolejce duński zespół powalczy u siebie z sąsiadem z Szwecji, a reprezentujące Ukrainę Dynamo na własnym podwórku podejmie ostatnie w tabeli Lugano. Sytuację w tabeli może odmienić jedynie zwycięstwo Kijowa, więc sprawdźmy możliwe scenariusze w przypadku wygranej drużyny z Ukrainy.

Dynamo Kijów win + FC Kopenhaga win -> 1. FC Kopenhaga, 2. Dynamo Kijów
Dynamo Kijów win + remis FC Kopenhaga – Malmo FF -> 1. FC Kopenhaga, 2. Dynamo Kijów
Dynamo Kijów win + Malmo FF win -> 1. Malmo FF, 2. FC Kopenhaga lub Dynamo Kijów [zadecyduje całkowity bilans bramkowy]

 

Grupa C 

Przed ostatnią kolejką spotkań pewna awansu z grupy C może być szwajcarska Bazylea. Helweci zgromadzili na swoim koncie 10 punktów i w tabeli z pewnością nie spadną poniżej drugiego miejsca. Ciekawie robi się jednak za plecami Szwajcarów, gdzie z dorobkiem 9 punktów czają się Getafe i Krasnodar. Obie drużyny między sobą rozstrzygną losy awansu w czwartkowym spotkaniu i w zdecydowanie lepszej pozycji wyjściowej są Hiszpanie. Getafe do awansu potrzebuje zaledwie remisu, a zwycięstwo nad Krasnodarem może dać nawet 1. miejsce w grupie (przy potknięciu Bazylei z najsłabszym Trabzonsorem). Krasnodar, aby przejść do fazy pucharowej koniecznie musi w Hiszpanii wygrać. 

 

Grupa D

W grupie D, podobnie jak w grupie A, losy awansu są już rozstrzygnięte. W grze o finał LE w Gdańsku dalej są Sporting Lizbona i LASK Linz, które w czwartek powalczą jedynie o pierwsze miejsce w grupie. Za ich plecami w meczu o honor, norweski Rosenborg powalczy na wyjeździe o pierwszy punkt z holenderskim PSV.

 

Grupa E

W grupie E awans ma już zapewniony Celtic Glasgow. Szkoci, nie zagrożeni utratą pierwszego miejsca w tabeli, powalczą w ostatnim meczu z rumuńskim CFR Cluj. Goście, w przeciwieństwie do gospodarzy, mają jednak o co grać w czwartkowym spotkaniu, gdyż potrzebują przynajmniej remisu do pewnego awansu z grupy. 

Za ich plecami czai się bowiem Lazio Rzym, które w przypadku wyjazdowego zwycięstwa nad francuskim Rennes może przeskoczyć w tabeli Cluj i awansować z drugiego miejsca. Aby tak się stało, Włosi muszą bezwzględnie zwyciężyć we Francji i liczyć na zwycięstwo Celtiku w domowym meczu w Szkocji. 

 

Grupa F

W grupie F o awans do fazy pucharowej LE wciąż walczą trzy drużyny: Arsenal Londyn, Eintracht Frankfurt i belgijskie St. Liege. W ostatniej kolejce Kanonierzy powalczą na wyjeździe z drużyną z Liege, a Eintracht podejmie na własnym stadionie ostatnie w tabeli Guimaraes. Londyńczycy wyjdą z grupy na 95%, chyba że w Belgii przegrają więcej niż czteroma bramkami. Frankfurtowi do pewnego awansu brakuje z kolei zwycięstwa w domowym meczu z portugalskim zespołem. A jak rysują się inne scenariusze? Bardzo ciekawie będzie w sytuacji, gdy belgijska drużyna pokona u siebie Arsenal, a w meczu Franfurtu z Guimaraes padnie remis – wówczas trzy drużyny zgromadzą na swoim koncie po 10 punktów, a o rozstrzygnięciach decydować będą bilanse bramkowe.

Arsenal win + Frankfurt win -> 1. Arsenal, 2. Frankfurt
Arsenal win + remis Frankfurt – Guimaraes -> 1. Arsenal, 2. Frankfurt
Arsenal win + Guimaraes win -> 1. Arsenal, 2. Frankfurt
Remis Arsenal – St. Liege + Frankfurt win -> 1. Frankfurt, 2. Arsenal
Remis Arsenal – St. Liege + Remis. Frankfurt – Guimaraes -> 1. Arsenal, 2. Frankfurt
Remis Arsenal – St. Liege  + Guimaraes win -> 1. Arsenal, 2. Frankfurt
St. Liege win + Frankfurt win -> 1. Frankfurt, 2. Arsenal / St. Liege [zadecyduje bilans bramkowy w bezpośrednich meczach między Arsenalem a St. Liege]
St. Liege win + Remis Frankfurt – Guimaraes -> 1. Arsenal / Frankfurt / St. Liege
St. Liege win + Guimaraes win -> 1. Arsenal / St. Liege [o pierwszym miejscu w grupie zadecyduje bilans bramkowy w bezpośrednich meczach]

 

Obstawiaj Ligę Europy bez podatku w Forbet! Umieść na kuponie m.in. 3 zdarzenia z oferty Forbet na LE i dodaj specjalne zdarzenie eliminujące podatek!

Grupa G

W grupie G w teorii o awans biją się jeszcze wszystkie cztery drużyny. Losy fazy pucharowej rozstrzygną się w czwartkowych spotkaniach pomiędzy Glasgow Rangers i Young Boys oraz FC Porto i Feyenordem. Na ten moment w najlepszej sytuacji są Rangersi i Portowcy, którzy w razie zwycięstw bez patrzenia na innych awansują do kolejnej fazy LE.

Możliwe scenariusze:

Rangers win + Porto win -> 1. Rangers, 2. Porto
Rangers win + Remis Porto – Feyenoord -> 1. Rangers, 2. Porto
Rangers win + Feyenoord win -> 1. Rangers, 2. Porto / Feyenoord [zadecyduje bilans bramkowy w bezpośrednich spotkaniach pomiędzy FC Porto a Feyenoordem]
Remis Rangers-Young Boys + Porto win -> 1. Porto, 2. Rangers
Remis Rangers-Young Boys + Remis Porto-Feyenoord -> 1. Rangers, 2. Porto
Remis Rangers-Young Boys + Feyenoord win -> 1. Rangers, 2. Young Boys
Young Boys win + Porto win -> 1. Porto, 2. Young Boys
Young Boys win + Remis Porto-Feyenoord -> 1. Young Boys, 2. Rangers
Young Boys win + Feyenoord win -> 1. Young Boys, 2. Rangers

 

Grupa H

W grupie H sytuacja nie jest już mocno skomplikowana. Pewny awansu z pierwszego miejsca jest Espanyol Barcelona, a o drugie premiujące awansem miejsce w bezpośrednim starciu powalczą między sobą Ludogorets i Ferencvaros. Bułagarskiemu zespołowi, by znaleźć się w 1/16 LE wystarczy remis. Jeśli o awansie marzy z kolei Ferencvaros, bezwzględnie musi wygrać wyjazdowe spotkanie w Razgradzie. Ostatnie miejsce, bez szans na awans, zajmie w tabeli grupy H rosyjska CSKA Moskwa. 

 

Grupa I

W grupie I sytuacja także jest już jasna. Pewne awansu są belgijski Gent i niemiecki Wolfsburg. Nierozwikłana pozostaje jedynie kwestia pierwszego miejsca w grupie, o które oba zespoły powalczą w korespondencyjnych pojedynkach. Gent podejmie na własnym stadionie ukraińską Oleksandryię, a Wolfsburg francuskie St. Etienne. Przed ostatnią kolejką w lepszej sytuacji jest belgijski zespół, który ma 1 punkt przewagi nad niemieckim rywalem.

 

Grupa J

W walce o awans do kolejnej fazy Ligi Europy w grupie J są jeszcze trzy zespoły – Borussia Monchengladbach (8 pkt), AS Roma (8 pkt) oraz turecki Basaksehir (7 pkt). W ostatniej kolejce niemiecki zespół powalczy z Basaksehirem, a drużyna z Rzymu podejmie niemającego już szans na awans austriackiego Wolfsbergera. Spójrzmy na możliwe scenariusze:

Borussia win + AS Roma win -> 1. Borussia, 2. AS Roma
Borussia win + Remis AS Roma-Wolfsberger -> 1. Borussia, 2. AS Roma
Borussia win + Wolfsberger win -> 1. Borussia, 2. AS Roma
Remis Borussia-Basaksehir + Roma win -> 1. AS Roma, 2. Borussia
Remis Borussia-Basaksehir + Remis Roma-Wolfsberger -> 1.Borussia, 2. AS Roma
Remis Borussia-Basaksehir + Wolfsberger win -> 1. Borussia, 2. AS Roma
Basaksehir win + AS Roma win -> 1. AS Roma, 2. Basaksehir
Basaksehir win + Remis AS Roma – Wolfsberger -> 1. Basaksehir, 2. AS Roma
Basaksehir win + Wolfsberger win -> 1. Basaksehir, 2. Borussia

 

Grupa K 

W grupie K losy awansu także są już rozstrzygnięte. W nowym roku w LE walczyć będą portugalska Braga i angielski Wolverhampton. Obie drużyny w tabeli grupy K dzieli tylko jeden punkt, zatem ostatnia kolejka zadecyduje o ostatecznej kolejności w tabeli. Trudniejsze zadanie teoretycznie czeka Bragę, która na wyjeździe zagra ze słowackim Slovanem Bratysława. Angielskie wilki czeka z kolei domowe spotkanie z zamykającym tabelę tureckim Besiktasem. 

 

Grupa L

W grupie L, podobniej jak i w grupie K, liderzy mogą się już jedynie zamienić miejscami. Pewni awansu Manchester United i holenderski Alkmaar między sobą rozstrzygną losy pierwszego miejsca w grupie L. Czerwone Diabły z pewnością będą chciały podtrzymać zwycięską domową passę i z kompletem punktów u siebie, wygrać fazę grupową w swojej grupie. Za plecami obu drużyn, jedynie o 3. miejsce w grupie, Partizan Belgrad podejmie na własnym boisku FC Astanę. 

 

Obstawiaj Ligę Europy bez podatku w Forbet! Umieść na kuponie m.in. 3 zdarzenia z oferty Forbet na LE i dodaj specjalne zdarzenie eliminujące podatek!

 

Dodaj komentarz