Afera goni aferę. Czysta bukmacherka to tylko iluzja?

Dopiero co usłyszeliśmy wyrok dot. największej afery korupcyjnej w polskim futbolu, a na tapecie pojawiła się już kolejna! Ponad 130 tenisistów z całego świata jest podejrzanych o ustawianie meczów i osiąganie w związku z tym korzyści materialnych. Kolejny korupcyjny proceder został ujawniony przez niemiecki “Die Welt” i telewizję ZDF. 

Po dochodzeniu przeprowadzonym przez niemieckie media ujawniono, że źródło “tenisowej” mafii, ustawiającej spotkania w zawodowym tourze miało miejsce w Armenii. Siatka korupcyjna rozrosła się do siedmiu europejskich krajów i miała bardzo rozbudowaną strukturę. Inni ludzie byli odpowiedzialni za pieniądze, inni za prowadzenie rachunków bankowych, a jeszcze inni za kontakt z zawodnikami.

Według przekazanych informacji, w aferę zaangażowanych było ponad 130 zawodników, w tym jeden z czołowej “30” światowego rankingu. Grono podejrzanych można zawęzić do pięciu, gdyż według najnowszych wiadomości, ów zawodnik ma na koncie trzy wygrane turnieje w głównym cyklu. Powyższe warunki spełniają jedynie Argentyńczyk Diego Schwartzman, Włoch Matteo Berrettini, Gruzin Nikoloz Basilaszwili, Francuz Benoit Paire i Australijczyk Alex de Minaur. 

W śledztwie prowadzonym przez cztery kraje, w tym amerykańskie FBI, zeznawał niemiecki tenisista, przedstawiony anonimowo jako Max F. Zawodnik miał potwierdzić o istnieniu tenisowej siatki przestępczej i brał czynny udział w działaniach śledczych. Według niemieckich mediów sprawa jest już na ostatniej prostej i w najbliższych miesiącach powinniśmy poznać więcej szczegółów. 

Afera “Fryzjera”

Przy tym wątku warto przypomnieć, że w ostatnich dniach poznaliśmy wyrok w sprawie “Fryzjera”, szefa zorganizowanej grupy przestępczej, ustawiającej wyniki meczów na różnych szczeblach rozgrywkowych w Polsce. Proces rozpoczął się w listopadzie 2012 r., a sprawa sięga spotkań rozgrywanych od 2003 do 2006 r.

Na ławie oskarżonych zasiadło w sumie 31 osób, ale w początkowej fazie śledztwa zamieszanych w sprawę było ponad 600 działaczy piłkarskich, sędziów i piłkarzy. Wszystkim sąd wymierzył karę od trzech lat do sześciu miesięcy w zawieszeniu. Jedynym, któremu wymierzono karę bezwzględnego pozbawienia wolności był Ryszard F. – znany szerszej publiczności pod pseudonimem “Fryzjer”. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał, że oskarżony jest winny ponad 100 postawionym mu zarzutom i w związku z tym skazał go na karę 4,5 roku więzienia

Główne oskarżenia dotyczyły założenia i kierowania grupą przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów na różnych szczeblach rozgrywkowych w Polsce. Przypadki korupcji stwierdzono m.in. w Świcie Nowy Dwór, Widzewie Łódź, Zagłębiu Lubin, Zawiszy Bydgoszcz, Górniku Polkowice, Pogoni Szczecin, Podbeskidziu Bielsko-Biała i Kujawiaku Włocławek.

Dodaj komentarz