ZIO Pjongczang. Znamy półfinalistów turnieju hokeja na lodzie!

Hokej Pjongczang 2018

Reprezentacje Czech, Kanady, Niemiec i Olimpijczyków z Rosji powalczą o medale XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang w hokeju na lodzie. Półfinały, które wyłonią uczestników finału i meczu o 3. miejsce, zaplanowano na piątek, 23 lutego.

Najmniejszym kosztem energii, spośród czterech zwycięskich drużyn, do półfinału awansowali Olimpijczycy z Rosji. Już po pierwszej tercji ćwierćfinałowego spotkania z Norwegią, grający pod olimpijską flagą Rosjanie, objęli wysokie prowadzenie 3-0, które sukcesywnie powiększali w dalszej części meczu. Honorową bramkę dla Norwegów zdobył w 28. minucie Alexander Bonskaksen. Chwilę później to rywale dołożyli jednak 3 kolejne trafienia, kończąc spotkanie miażdżącym wynikiem 6:1.

Rywalami Rosjan w półfinale będą Czesi, którzy po rzutach karnych z turnieju wyeliminowali reprezentację Stanów Zjednoczonych. W regulaminowym czasie obie ekipy dwukrotnie trafiały do bramki rywala, ale w dogrywce, żadnej z nich nie udało się zadać decydującego ciosu. O losach awansu musiały zdecydować rzuty karne, które zakończyły się jedynym celnym strzałem Petera Koukala. To ta bramka dała Czechom upragniony awans do półfinału igrzysk, w którym ostatni raz grali w Turynie w 2006 roku.

Drugą parę półfinałową stworzyły broniący tytułu z Sochi Kanadyjczycy oraz reprezentacja Niemiec. Kanadyjczycy odnieśli skromne – jednobramkowe – zwycięstwo nad reprezentacją Finlandii, a bramkę na miarę zwycięstwa w pierwszej minucie trzeciej tercji zdobył Maxim Noreau.

Nieco więcej kłopotów z awansem mieli Niemcy, którzy dopiero w dogrywce przypieczętowali zwycięstwo nad Szwedami. Mimo dwubramkowego prowadzenia po dwóch tercjach i prowadzenia 3-1 w 50. minucie, Szwedzi zdołali doprowadzić do wyrównania 3-3, przez co o losach kolejnego starcia musiała zdecydować dogrywka. Decydującą bramkę zdobył Patrick Reimer, który doprowadził drużynę Niemiec do pierwszego półfinału olimpijskiego od… 1976 roku i igrzysk w Innsbrucku.

Czas na wielkie emocje! Kiedy półfinały?

Półfinały olimpijskie turnieju mężczyzn zaplanowano na 23 lutego. O 8:40 polskiego czasu powalczą Czesi i Rosjanie, o 13:10 zaś Kanadyjczycy i Niemcy. Już jutro o mistrzostwo olimpijskie w Pjongczang w turnieju kobiet powalczą natomiast Kanadyjki i Amerykanki. Brązowy medal po zwycięstwie nad Olimpijkami z Rosji wywalczyły Finki.